U BiH prošle godine uvezeno svega 14 električnih automobila, za Hrvatskom znatno zaostajemo
Među ukupno 14 električnih četverotočkaša koji su 2019. stigli u BiH, najskuplji je Jaguar I-Pace vrijedan 147.746 KM. Ovaj automobil visokih performansi u BiH je uvezen iz Velike Britanije, a dažbine za njega iznosile su 33.787 KM.
Uzevši u obzir da je u protekle tri godine u našu zemlju uvezen tek 31 električni automobil, i više je nego jasno da država ne poduzima mnogo da motivira vozače na kupovinu vozila na električni pogon. Naprimjer, u razvijenim zemljama građani se kroz razne poticaje i subvencioniranja lakše odlučuju zamijeniti svoje ljubimce s unutrašnjim sagorijevanjem za one električne.
I zemlje iz naše regije, kao što su Hrvatska i Slovenija, već nekoliko godina subvencioniraju kupovinu električnih automobila te oslobađaju vozače poreza i carina pri kupovini.
U susjednoj Hrvatskoj prodato je znatno više električnih vozila. Za devet mjeseci 2019. godine prodaja hibrida zaustavila se na 2,4 posto od ukupne prodaje automobila i iznosila 1.221 vozilo. Potpuno električnih vozila kupljeno je ukupno 138 ili 0,3 posto od ukupnog broja.
Sudeći prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), najpopularnije električno vozilo u BiH je Volkswagenov e-Up. Ovakvih šest ljubimaca na električni pogon, vrijednosti 33.881 KM, uvezeno je u BiH iz Slovačke u 2019. godini.
Naša zemlja je od prošle godine bogatija i za automobile iz fabrike Elona Muska. Tri Tesla Modela 3 vrijednosti između 100.049 KM do 104.215 KM, uvezena su u BiH iz Sjedinjenih Američkih Država.
Još jedan električni automobil stigao je u BiH iz Velike Britanije, a riječ je o modelu Nissan Leaf 40KW N-Connecta PP koji je koštao 53.648 KM.
Među jeftinijim modelima na listi UIO-a uvezenih električnih vozila nalaze se i Renault Twizy vrijednosti 8.431 KM te Nissan Leaf i Volkswagen e-Up po cijenama nešto većim od 17.000 KM.
Poređenja radi u 2018. BiH je uvezla sedam modela električnih vozila među kojima je bio najskuplji Tesla Model X1000kWh sa dual motorom, vrijednosti 220.673 KM iz SAD-a. Godinu ranije u BiH je stiglo deset električnih četverotočkaša, a najskuplji je također bio Teslin Model S Tip 002 koji je koštao 294.153 KM.
Još jedan od problema s kojima se susreću vozači u BiH jeste i nedostatak električnih punionica s obzirom na manji domet automobila na struju, nekoliko stotina kilometara s jednim punjenjem baterije ovisno o modelu.