Zdravo i ukusno
20

Donosimo vam popis superhrane za bebe i djecu

S.H.P.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Bebe ne jedu puno zbog svojih malih stomaka, no ipak je važno da njjhova prehrana bude prepuna hranjivih sastojaka. Ovaj spisak super hrane za bebe i mališane pogodan je za bebe od šest mjeseci i starije.

Meso, voće i povrće postepeno mođete uvoditi i prije šestog mjeseca ako je dijete spremno za njih. No čvrstu hranu djetetu ne bi smjeli davati prije četvrtog mjeseca. Konsultirajte se sa svojim pedijatrom ako niste sigurni kada uvesti određenu hranu ili koja je hrana najbolja za vaše dijete.

Od prve godine, čvrsta hrana zauzet će veliki dio prehrane vašeg djeteta. Pokušajte uvesti širi izbor namirnica. Evo koje namirnice trebate davati svojim bebama i mališanima.

Banane

Banane su pune ugljikohidrata za trajnu energiju, kao i vlaknima za potporu zdravog probavnog trakta. Izvrsna su prijenosna hrana za bebe, jer dolaze u vlastitom pakovanju koje se lako ljušti. Kad poslužite banane maloj djeci, pobrinite se da su zrele i od njih napravite pire. Starije bebe mogu jesti nasjeckane banane.

Slatki krompir

Slatki krumpir osigurava kalij, vitamin C, vlakna i beta-karoten - antioksidans koji sprječava određene vrste karcinoma i uklanja hrpu slobodnih radikala. Većina beba više voli slatki krompir nego bilo koje drugo povrće zbog prirodno slatkog ukusa. Kada se kuhaju i pirjaju, slatki krompir čini gladak pire koji je jednostavan za jelo, čak i za bebe koje tek počinju da jedu čvrstu hranu.

Avokado

Avokado ima najveći sadržaj proteina od bilo kojeg voća i bogat je mononezasićenim mastima - "dobrom" vrstom masti koja pomaže u sprječavanju srčanih bolesti. Bebi poslužite zreli avokado. Izvana operite, a zatim skinite koru i dobro izmrvite.

Jaja

Bjelanjci sadrže bjelančevine, dok žumanjci sadrže cink i vitamine A, D, E i B12. Žumance ima i holin, za koje istraživanja pokazuju da je ključno za razvoj mozga. Tradicionalno, pedijatri savjetuju roditeljima da ne daju djeci jaja, posebno bjelanjka, sve do prve godine zbog potencijalnih alergijskih reakcija.

Mrkva

Mrkva ima velike količine beta-karotena, antioksidansa koji im daje narandžastu boju. Beta-karoten pretvara se u vitamin A i igra ulogu u rastu i zdravom vidu. Kuhanje mrkve otkriva njihovu prirodnu slatkoću, što ih čini privlačnim za bebe. Kada pravite mrkvu za svog mališana, pazite da se kuha dok ne postane vrlo mekana. Zatim ih pirjajte ili poslužite bebi.

Jogurt

Jogurt daje bebi kalcij, proteine ​​i fosfor, koji su važni za zdrave kosti i zube. Sadrži i probiotike, vrstu dobrih bakterija koje pomažu probavi i podupiru imunološki sistem. Bebe trebaju masnoću u svojoj prehrani, pa birajte jogurt. Izbjegavajte jogurte s aromama jer sadrže visok udio šećera.

Sir

Sir ne samo da sadrži bjelančevine, već se može pohvaliti kalcijem i zdravom dozom riboflavina (vitamina B2), koji pomaže pretvoriti bjelančevine, masti i ugljikohidrate u energiju. Švicarski sir posebno ima pomalo slatkast okus koji se sviđa bebama. Budući da sir može predstavljati opasnost od gušenja, narežite ga na manje kockice.

Dječje žitarice

Žitarice za dojenčad obogaćene željezom daju vašoj bebi željezo koje joj je potrebno za pravilan rast i razvoj.

Piletina

Piletina je prepuna bjelančevina i vitamina B6, koje koriste da daju tijelu energiju. Važno je da bebe počnu redovito jesti hranu koja sadrži odgovarajuće količine proteina kako bi brže rasle. Ako vaša beba ne voli okus piletine, pomiješajte je s njenim omiljenim povrćem.

Crveno meso

Crveno meso pruža dovoljnu količinu željeza, koje pomaže razvoju mozga. Mlađe bebe mogu imati mesne kaše, dok starije bebe koje mogu žvakati mogu jesti dobro kuhano, fino isitnjeno meso.

Bebama još ponudite i pire od tikve koja je prepuna vitamina C, kalija, vlakana, folata, B-vitamina, te omega-3 masnih kiselina. Paradajz koji je dličan izvor likopena, antioksidacijskog pigmenta koji pomaže u prevenciji raka i srčanih bolesti.

Grašak koji je pun vitamina K, A i C. Borkule koje imaju veliku količinu vitamina C, beta karotena, folne kiseline, željeza, kalija i vlakana. Dajte im i tjesteniniu koja je dobar izvor složenih ugljikohidrata koji nam pružaju trajnu energiju.

Ne zaboravite ni maline koje sadrže elaginsku kiselinu, koja može pomoći u zaštiti od raka. Dajte im i smeđu rižu koja pruža energiju, dovoljnu količinu bjelančevina, vitamine skupine B i minerale.