Pravilna prehrana
43

Namirnice koje dojilje trebaju izbjegavati: Osigurajte zdravlje vaše bebe tokom dojenja

Piše: A. Ć.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Majčino mlijeko je najvažniji izvor prehrane za novorođenčad. Međutim, ono što majka konzumira može značajno utjecati na kvalitetu mlijeka, pa je važno obratiti pažnju na prehrambene navike tokom dojenja.

Iako je raznovrsna prehrana ključna, postoje određene namirnice koje bi mame trebale izbjegavati ili konzumirati u ograničenim količinama kako bi osigurale da njihovoj bebi ništa ne škodi. Ovo su neke od namirnica koje mogu utjecati na kvalitet majčinog mlijeka i zdravlje bebe.

Riba i Morski Plodovi

Iako su riba i morski plodovi bogati omega-3 masnim kiselinama i drugim hranjivim tvarima, treba biti oprezan s njihovom konzumacijom tokom dojenja. Neke vrste riba mogu sadržavati tragove žive ili olova, tvari koje mogu biti štetne za novorođenčad. Zbog toga je važno birati sigurne vrste riba i morski plodova i konzumirati ih u umjerenim količinama kako bi se izbjegli potencijalni zdravstveni problemi za dijete.

Citrusi

Citrusi su bogati vitaminom C i odličan su izvor antioksidansa, no prekomjeran unos citrusa tokom dojenja može uzrokovati probleme s trbuhom kod bebe. Zbog visokog udjela kiseline, citrusi mogu iritirati osjetljiv probavni sistem novorođenčeta, što može dovesti do grčeva, nelagode i čestog povraćanja. Zbog toga je preporučljivo konzumirati citruse u umjerenim količinama.

Menta i Peršun

Biljke poput mente i peršuna su popularne zbog svog okusa i mirisa, ali one mogu smanjiti proizvodnju mlijeka. Iako su zdrave i korisne u drugim okolnostima, tokom dojenja mogu uzrokovati probleme u laktaciji, pa bi bilo najbolje izbjegavati ih u većim količinama. Neke od ovih biljaka mogu čak uzrokovati i nelagodu kod bebe, pa se preporučuje oprez.

Iako bi mame tokom dojenja trebale paziti na svoju prehranu, to ne znači da moraju potpuno eliminirati ove namirnice iz svoje ishrane. Umjerenost je ključ, a svakodnevna prehrana treba biti uravnotežena kako bi mama dobila sve potrebne nutrijente, a beba imala najbolju moguću prehranu kroz majčino mlijeko.

Ukoliko imate bilo kakvih sumnji u vezi s ishranom, uvijek se posavjetujte s pedijatrom ili ljekarom koji vam može pomoći u donošenju pravih odluka za zdravlje vaše bebe.