Šta kažu stručnjaci
13

Mogu li vježbe visokog intenziteta poboljšati vaše pamćenje

Dž. P.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Nedavno istraživanje objavljeno u časopisu "Applied Physiology, Nutrition and Metabolism" nudi zanimljivo otkriće u borbi protiv demencije.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) navodi da oko 50 miliona ljudi širom svijeta imaju demenciju. Gotovo 60 posto živi u zemljama s niskim i srednjim dohotkom. Svake godine se dogodi gotovo 10 miliona novih slučajeva. Da stvar bude još gora, predviđa se da će ukupni broj oboljelih od demencije u 2030. doseći 82 miliona, a do 2050. godine152 miliona, navodi Scientificamerican

Trenutno ne postoji lijek za demenciju, pa čak ni način koji bi promijenio njeno napredovanje. No, iako ne postoji lijek, postoji nekoliko stvari uz pomoć kojih se mogu poboljšati životi osoba koje imaju demenciju (od Svjetske zdravstvene organizacije):

1. Rana dijagnoza u svrhu promicanja ranog i optimalnog liječenja

2. Optimiziranje fizičkog zdravlja, spoznaje, aktivnosti i dobrobiti

3. Prepoznavanje i liječenje prateće fizičke bolesti

4. Otkrivanje i liječenje izazovnih bihevioralnih i psiholoških simptoma

5. Pružanje informacija i dugoročna podrška njegovateljima

Vježba utječe na mozak na više načina. Za početak, vježbanje povećava otkucaj srca, a zauzvrat mozak pumpa više kisika. Vježba pomaže oslobađanju hormona, što pomaže rastu novih moždanih stanica. Vježba stimulira rast novih veza između stanica u mnogim važnim kortikalnim područjima mozga. Također, vježbanje mozgu olakšava rast novih neuronskih veza.

Kanadski istraživači s Univerziteta McMaster ispitali su utjecaj vježbanja na mozak. U svom istraživanju otkrili su poboljšanje do 30 posto u pamćenju kod osoba koje su češće vježbale, dok kod učesnika koji su umjereno vježbali nisu primjetili poboljšanje.