Pomenuta dijeta nije uključivala vremenski ograničeno jedenje. Istraživanje je objavljeno prošle sedmice u magazinu Science Translational Medicine.
Istraživači iz Centra za prehranu, tjelovježbu i metabolizam Univerziteta Bath podijelili su volontere u tri skupine: prva je postila svaki drugi dan i jela 50 posto više nego uobičajno dan nakon posta, druga grupa je smanjila broj unešenih kalorija za 25 posto bez posta, a treća je također postila svaki drugi dan, ali je sutradan jela 100 posto više nego uobičajno.
Sve tri grupe su na početku trosedmičnog istraživanja konzumirale između 2.000 i 2.500 kalorija. Prva i druga grupa su zatim smanjile kalorije na između 1.500 i 2.000 dnevno. Treća grupa je postila, ali nije smanjivala ukupan unos kalorija.
Utvrđeno je da su volonteri iz druge grupe prosječno smršali tek nešto više od četiri kilograma u periodu od tri sedmice (uglavnom su izgubili samo masno tkivo). Prva grupa je smršala prosječno 3,5 kilograma (uglavnom pola masnog tkiva i pola mišićne mase). Ukupan gubitak kilograma u trećoj grupi nije bio značajan.
"Povremeni post nije čaroban. Rezultati naše analize pokazali su da on nije učinkovitiji od tradicionalnih dijeta", rekao je doktor James Betts, vodeći autor istraživanja.
Betts je također objasnio da bi gubitak mišićne mase pojedincima mogao otežati fizičku aktivnost. Dakle, iako post može pomoći da izgubite samo nekoliko kilograma, može se negativno odraziti na vaše cjelokupno zdravstveno stanje i kondiciju.