Rezultati istraživanja
18

Ovaj način ishrane može biti efikasniji za mršavljenje od praćenja dijeta i ograničavanja kalorija

Piše: N. O.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Novo istraživanje objavljeno u časopisu Annals of Internal Medicine otkrilo je da povremeni post može biti korisniji za mršavljenje od praćenja različitih dijeta i svakodnevnog ograničavanja unosa hrane.

Tokom proteklih nekoliko godina, povremeni post postao je popularan obrazac prehrane za pomoć pri mršavljenju. Poznat i kao vremenski ograničena prehrana, postoji niz različitih metoda povremenog posta, uključujući samo jedenje u okviru određenog vremena u danu, kao što je metoda 16:8 (unos hrane tokom 8-satnog perioda, dok postite 16 sati svaki dan).

Postoje i druge metode koje zahtijevaju potpuni post ili samo unos minimalne količine kalorija nekoliko dana u sedmici, kao što je metoda 5:2 (jesti kao i obično 5 dana, postite 2 dana svake sedmice) i metoda 4:3 (jesti kao i obično 4 dana, postiti 3 dana svake sedmice).

Nova studija objavljena u časopisu Annals of Internal Medicine otkrila je da povremeni post u omjeru 4:3 može rezultirati umjereno većim gubitkom težine tokom 12 mjeseci u usporedbi s dnevnim ograničenjem kalorija.

Za ovu studiju istraživači s Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Coloradu angažirali su 165 odraslih osoba s prekomjernom težinom. Sudionicima studije nasumično je dodijeljeno da slijede 4:3 povremeni post ili dnevnu dijetu s ograničenjem kalorija tokom 12 mjeseci.

Sudionici u grupama s povremenim postom u omjeru 4:3 zamoljeni su da ograniče unos kalorija za 80 posto svojih tipičnih dnevnih potreba tokom 3 neuzastopna dana svake sedmice, te da jedu normalno preostala 4 dana s naglaskom na zdravu prehranu.

Onima koji su bili na dnevnoj dijeti s ograničenjem kalorija dodijeljen je dnevni cilj kalorija koji bi smanjio njihovu potrošnju kalorija za 34,3 posto.

Svi su sudionici dobili besplatno članstvo u teretani, grupnu podršku u ponašanju i informacije o brojanju kalorija i ciljanju prehrambenih makronutrijenata. Također su ih poticali da vježbaju najmanje 300 minuta sedmično.

Od prvobitnih 165 sudionika, 125 je uspješno završilo studiju. U zaključku studije, istraživači su otkrili da su sudionici u skupini s povremenim postom 4:3 izgubili u prosjeku 7,6 posto svoje tjelesne težine tokom razdoblja od 12 mjeseci, u poređenju s onima u grupi s ograničenim unosom kalorija koji su izgubili 5 posto.

Više od polovice (58 posto) onih u skupini s povremenim postom izgubilo je najmanje 5 posto svoje tjelesne težine tokom 12 mjeseci, u usporedbi s 47 posto u skupini s ograničenim unosom kalorija.

Osim toga, istraživači su otkrili da su sudionici u skupini s povremenim postom imali ohrabrujuće promjene u kardiometaboličkim ishodima. To uključuje sistolički krvni pritisak, razine ukupnog holesterola i holesterola lipoproteina niske gustoće (LDL), trigliceride i razine glukoze natašte.

Oni u skupini s ograničenim unosom kalorija pokazali su povoljnije promjene dijastoličkog krvnog pritiskom i lipoproteina visoke gustoće (HDL) kolesterola. No primijetili su da mnoge od tih procjena kardiometaboličkih promjena nisu bile precizne i da su u konačnici dale neuvjerljive rezultate.

"Dnevna restrikcija kalorija je najčešće korištena strategija mršavljenja", rekla je Victoria A. Catenacci profesorica na Odjelu za endokrinologiju, metabolizam i dijabetes na Sveučilištu Colorado Anschutz Medical Campus i prva autorica ove studije za Medical News Today.

"Međutim, pridržavanje strategije prema kojoj se kalorije ograničavaju svaki dan predstavlja izazov za mnoge ljude", primijetila je Catenacci.