Ravan stomak možete postići uz samo 10 minuta vježbanja dnevno: O kakvom je treningu riječ
Međutim, skidanje masnih naslaga sa stomaka je složen proces jer je to područje koje takoreći lako nabubri i gdje se nakuplja visceralna mast. Ipak, to nije nešto što je nemoguće postići. Uz dobar način treniranja i zdravu ishranu to se može postići.
Za samo 10 minuta dnevno uz određenu fizičku aktivnost možete doći do boljih rezultata. Tim istraživača sa Univerziteta u Nikoziji pronašao je najbolju vježbu za ovaj cilj.
Naime, u studiji objavljenoj u Journal of Sports Medicine and Physical Fitness, riječ je o intervalnom treningu visokog intenziteta HIIT, koji se sastoji od kratkih intenzivnih vježbi u trajanju od 10 minuta.
U studiji su sudjelovale 23 osobe, koje su morale trenirati u teretani četiri dana sedmično, gdje su neki od njih dva dana sedmično radili takozvane HIIT vježbe, dok su drugi imali tradicionalne oblike fizičkih aktivnosti.
U obje grupe utvrđeno je da su obje vrste treninga bile učinkovite u smanjenju ukupne tjelesne masti i visceralne masti, ali oni koji su uspjeli izgubiti više masti na stomaku bili su oni koji su izmjenjivali HIIT vježbe s redovnim aktivnostima.
Prema istraživanju, također su postigli "znatno veće smanjenje opsega stomka i visceralne pretilosti u usporedbi s konvencionalnim treningom". Isto tako, poboljšan je nivo kardiorespiratorne kondicije.
Konačno, ova studija je istaknula da je HIIT trening namijenjen i osobama koje vježbaju u teretanama, a žele poboljšati svoje fizičko stanje u kratkom vremenu.
Ako se pitate zašto se to radi za nekoliko minuta, odgovor je da ova vrsta vježbe aktivira od 80 do 95 posto maksimalnog broja otkucaja srca. Tokom kratkih, intenzivnih treninga tijelo razgrađuje zalihe masti i ugljikohidrata kako bi dobilo energiju uz pomoć kisika.
U HIIT rutini između ostalih vježbi možete uvrstiti trčanje, preskakanje užeta, vožnju sobnog bicikla, čučnjeve i dizanje utega.
Istina je da rad na području stomaka nudi dobrobiti za opće zdravlje kao što je ispravljanje držanja, osiguravanje ravnoteže, sprječavanje bolova u leđima i kardiovaskularnih bolesti.