Naučnici su testirali 198 uzoraka meda iz šest zemalja i 75 posto ih je sadržavalo najmanje jedan tip neonikotinoidne hemikalije koja je štetna i za pčele. Dvije petine su imale dvije ili više vrsta pesticida, a 10 posto četiri ili pet.
Najveće koncentracije pesticida bile su u uzorcima iz Evrope, Sjeverne Amerike i Azije.
Osobe koje se bore za zaštitu okoliša pozvale su na potpunu i trajnu zabranu korištenja pesticida na farmama u Evropi.
Eksperti su rezultate istraživanja opisali kao alarmantne i zabrinjavajućim za okolinu, ali su naglasili da je većina nivo pesticida u medu niža od sigurne za konzumaciju.
"Bez sumnje, svako ko redovno jede med unos i malu dozu miksa neurotoksina. Neće ih ubiti i možda im neće nanijeti štetu koja je mjerljiva. Ali ne znamo da li će imati dugoročne posljedice i hronične efekte zbog izloženosti koktelima pesticida u medu i većini druge hrane", rekao je profesor biologije Dave Goulson.
Neonikotinoidi su neuroaktivne hemikalije slične nikotinu i vrlo su učinkovite u zaštiti usjeva od štetnika, posebno korova, a mogu se prskati na lišće ili njime obložiti sjeme. To im omogućava da se djelimično infiltriraju u rastuću biljku.
Istraživanje pokazuje da su ove hemikalije otrovne za pčele i bumbare, te da im uzrokuje oštećenje mozga zbog čega mogu izgubiti sjećanje i samim time prestati tražiti nektar i polen.
Istraživanje je objavljeno u žurnalu "Science" i izazvalo je veliku diskusiju u Evropskoj komisiji.