Nalazi novih istraživanja
5

Konzervirano i zamrznuto voće i povrće je jednako zdravo kao i svježe

Klix.ba
Foto: Ilustracija
Foto: Ilustracija
Iako je u društvu uvriježeno mišljenje da konzervirano i zamrznuto voće i povrće ne može biti zdravo kao ono svježe, najnovija istraživanja negiraju tu tezu i govore kako je potpuno svejedno da li jedemo svježe ili zamrznute namirnice, piše Health24.

Uzimanje zdrave uravnotežene ishrane je važno kako bi se spriječila pojava nekih oboljenja. Nažalost, konzumiranje zdrave hrane često se smatra luksuzom, a u tu grupu ubrajamo svježe proizvode, hranu s visokom koncentracijom antioksidanasa ,kao što je primjerice bobičasto voće, te kvalitetne izvore proteina poput govedine i morskih plodova.

Jedan od vrlo raširenih mitova jeste da voće i povrće koje je konzervirano i zamrznuto i nije toliko zdravo kao što su to svježi, organski proizvodi.

Mnogi ljudi, posebno u urbanim sredinama, nisu navikli kupovati svježe proizvode na pijacama i kvalitetnim supermarketima. Prerađeno meso i hrana napravljena na bazi rafiniranog škroba često su dosta pristupačniji i vrlo često jeftiniji.

Međutim, najnovija istraživanja pokazuju da konzervirani ili smrznuti proizvodi mogu biti dio zdrave dijete. Analiza istraživača na Univerzitetu Michigan nedavno je pokazala da konzervirano i smrznuto voće i povrće sadrži gotovo istu količinu hranjivih materija kao i svježe namirnice. Ovi nalazi objavljeni su u American Journal of Lifestyle Medicine.

Zapravo, ovo istraživanje je otkrilo da smrznuti paradajz sadrži čak viši nivo vitamina B, vitamina E i karotenoida od svježeg. Što se tiče konzerviranog graha i ostalih mahunarki, vlakna postaju rastvorljivija u procesu konzerviranja u odnosu na grah koji nije konzerviran.

Konzervirani i smrznuti proizvodi mogu se skladištiti dosta duže od svježih proizvoda, što eliminira mogućnost kvarenja. Cijena vansezonskog voća i povrća će tokom godine varirati, dok će cijene zamrznutih proizvoda ostati uglavnom stabilne.

Odrasli bi u svoj režim prehrane trebali uključiti široku paletu povrća, uključujući zeleno povrće, mrkvu, mahunarke i krompir, kako bi u organizam unijeli optimalnu količinu hranjivih materija. Osigurajte sebi kupovinu različitih grupa povrća.