Početak dana teško je zamisliti bez okusa dobre kafe, a espresso je izbor koji u svakom trenutku zadovoljava očekivanja najvećih ljubitelja popularnog napitka.
Istraživanje objavljenao u naučnom časopisu Matter tvrdi da moderna civilizacija radi veliku grešku pri spremanju espressa. To mišljenje dijele pojedini naučnici i matematičari.
U istraživanju nazvanom "Sistemsko unapređivanje espressa: Uvidi matematičke izrade i eksperimenta" autori tvrde da osobe koje spremaju kafu u kafićima i svojim domovima, pretvaraju veća zrna kafe u fino mljeveni prah. Rezultat je neiskorištenost sirovog materijala i neusklađen okus.
Naučnici tvrde da manja zrna koja su grublje samljevena smanjuju količinu otpada i pružaju ujednačen okus i objedinjene hranljive sastojke. Grublje mljevena kafa duže održava svježinu od finije mljevenog zrna.
"Stručnjaci u industriji kafe postavljaju mlinove tako da fino usitne zrna jer žele dobiti mješavinu gorkastog i kiselog okusa. Ovakva kombinacija najčešće je neostvariva", kaže hemičar sa Univerziteta u Oregonu Christopher Hendon.
Hendonovi eksperimenti pokazali su da grublje samljevena manja količina kafe daje savršen okus.
Autori istraživanja objašnjavaju da će "novi protokoli za izradu espressa" propisati 15 umjesto dosadašnjih 20 grama po šutu.
"Smanjenje utrošene količine kafe za pripremu jedne šoljice espressa imat će značajan ekonomski utjecaj za stvaranje održive budućnosti uživanja u napitku", objašnjava Hendon, a prenosi Fox News.
Nisu svi spremni prihvatiti nove ideje.
"Vrhunska ekstrakcija i okus najviše ovisi o porijeklu zrna. Uz to ne smijemo zanemariti prisutnost mliječne kiseline, fermentaciju ljuske zrna kafe i koliko je proces pranja utjecao na razinu šećera", objašnjava barist Adam Budnick.