Obično je kriva hrana koja se sastoji uglavnom od rafiniranih ugljikohidrata i bogata šećerom jer im često nedostaju zasitni proteini i vlakna. Kombinacija sa visokim sadržajem rafiniranih ugljikohidrata, malo vlakana i proteina može poremetiti nivo šećera u krvi, doprinoseći nezasitnoj žudnji i gladi.
Umjesto da posegnete za jednom od ovih namirnica koje vas ne zadovoljavaju, odlučite se za hranu koja ima nutritivne vrijedosti.
Slatka peciva
Poznato nam je iskušenje da se probudite gladni i promatrate slatka peciva na svome stolu dok pijete prvu jutarnju kafu. Međutim, slatka peciva su neke od najgorih namirnica s kojima možete započeti dan i sigurno nisu potpuni doručak.
"Ove pečene slastice su odlične za zadovoljavanje vašeg nepca, ali nisu super zadovoljavajuće za želudac jer imaju tendenciju da vas prividno zasite. Bez dovoljno proteina ili vlakana (kojih peciva obično nedostaju), ove poslastice će vam povisiti šećer u krvi, uzrokujući ponovni pad šećera u krvi ubrzo nakon toga.
Kada vam šećer u krvi padne, na kraju se osjećate gladno i umorno – a to nije idealno ako tek počinjete svoj slobodan dan. Stoga, umjsto ovih slatkih poslastica odaberite doručak s proteinima kao što su kuhana jaja ili grčki jogurt da biste duže ostali siti.
Grickalice
Ako pojedemo šaku čipsa ili pereca želimo još, a to možete pripisati soli. So čini gotovo sve boljim ukusom jer izaziva slinu. Više sline znači aktivnije receptore na vašim nepcima, što znači veću dubinu okusa.
Međutim, postoji još jedan razlog zašto žudimo za slanom hranom. Naučnici pretpostavljaju da ljudi žude za solju zbog mogućnosti da so pokreće oslobađanje dopamina, hormona koji nam omogućava da osjećamo zadovoljstvo.
Ovo može stvoriti začarani krug jer slane grickalice poput čipsa i pereca imaju tendenciju da budu pune rafiniranih ugljikohidrata i jedva da ima vlakana koja usporavaju varenje. To vas čini prije gladnijim.
Bijeli hljeb
Bijeli hljeb je sličan smeđoj riži po tome što su mekinje uklonjene iz zrna pšenice koja se koristi za pravljenje kruha. Prehrambena industrija će ponekad čak napraviti korak dalje i koristiti kalijev bromat ili hlor dioksid za izbjeljivanje brašna i uklanjanje bilo koje prirodne žute boje kako bi postao bijeliji.
Zašto se ovo radi? Čisto zbog estetike ili, drugim riječima, samo da bi hljeb izgledao ljepše za potrošača. Međutim, kao rezultat toga, hljeb je lišen većine hranljivih sastojaka i vlakana koja malo doprinose održavanju osjećaja sitosti. U stvari, jedna kriška bijelog hljeba nudi manje od grama vlakana.
Slatke žitarice
Pahuljice zaslađene šećerom uglavnom se sastoje od šećera. A to znači da ne sadrže ni približno dovoljno vlakana i proteina, koji osiguravaju osjećaj sitosti. Zato konzumacija ovih vrsta žitarica može uzrokovati oštre skokove šećera u krvi, a zatim i padove.
Ako volite jesti žitarice i želite nešto što će vam pomoći da izbjegnete glad i da održite nivo šećera u krvi stabilnijim, odaberite kutiju koja sadrži više od pet grama vlakana po porciji. Također, uparite svoje žitarice s mlijekom bogatim proteinima, poput mlijeka od soje, ili umjesto toga koristite grčki jogurt kao bazu.
Pomfrit
Iako je krompir iznenađujuće odličan u podsticanju sitosti, ali je znatno manje efikasan kada je u pomfritu. To je zato što sadrži mnogo rafinisanih ugljikohidrata i natrijuma, koji zadovoljavaju ukus, ali ne toliko i osjećaj gladi. Bez ikakvih proteina ili vlakana, ako jedete samo pomfrit, vjerovatno ćete osjetiti glad vrlo brzo nakon što pojedete svoju porciju pomfrita.