Vrijeme je za pripremu zimnice: Brzi i jednostavni recepti za četiri ukusna džema
Na vrhu liste "brzih džemova", kako ih nazivaju mnoge domaćice, je zrnasti džem od smokve.
Zrnasti džem od smokve
Priprema za ovaj džem traje svega pet minuta i potrebno vam je još dodatnih 15 minuta za kuhanje. Na kraju ćete dobiti devet tegli od po 220 grama ukusne slastice.
Za džem je potrebno 1,5 kilograma zrelih smokava, deset grama sušenih listova poznatog Earl Grey čaja, koji je ustvari aromatizirani crni čaj, jedan kilogram sitnog šećera te sok od jednog limuna.
Smokve prerežite na pola ili na željenu veličinu i stavite u veliku šerpu zajedno s crnim čajem. Takvu smjesu zagrijte na niskoj temperaturi oko pet minuta. Potom lagano dodajte šećer i sok od limuna te miješajte dok se šećer ne otopi. Potom malo pojačajte temperaturu i kuhajte džem desetak minuta. Stalno ga miješajte kako se ne bi zalijepio za šerpu.
Nakon 15-ak minuta kuhanja skinite džem sa šporeta i izlijte ga tegle te poklopce hermetički zatvorite. Džem čuvajte na tamnom i hladnom mjestu.
Džem od pekan oraha i plodova oskoruše
Za pripremu ovog džema potrebno je desetak minuta te još 15-ak minuta za kuhanje.
Kako biste napravili sedam tegli od po 220 grama džema, potrebno vam je 1,6 kilograma plodova oskoruše ili žute šljive, kako je nazivaju, 150 mililitara vode, 800 grama sitnog šećera, sok od jednog limuna i 150 grama pekan oraha.
Plodove oskoruše zajedno s vodom kuhajte u šerpi na umjerenoj temperaturi oko pet minuta. Potom lagano dodajte šećer i jedan sok od limuna te nastavite miješati smjesu.
U međuvremenu isjeckajte orahe, ali ne presitno. Zatim ih dodajte u šerpu i sve zajedno kuhajte osam minuta dok džem ne postigne temperaturu od 105 stepeni celzija na termometru za šećerni sirup. Džem sipajte u tople i sterilizirane tegle te ih odmah hermetički zatvorite.
Džem od breskve i komorača
Ukusni džem od breskve i komorača možete pripremiti za 20 minuta, a za kuhanje vam je potrebno sat vremena i deset minuta. Na kraju ćete dobiti deset tegli od po 220 grama džema.
Za ovaj džem vam je potrebno dva velika ploda komorača sa stabljikama, dva kilograma žute breskve, 150 grama smeđeg šećera, 900 grama sitnog bijelog šećera i sok od jednog limuna.
Na početku pripreme izrežite komorač na duge dijelove, a breskve prepolovite.
Zagrijte pećnicu na 130 stepeni. Poredajte duguljaste dijelove komorača na tepsiju te prepolovljene breskve preko njih. Pospite sve zajedno smeđim šećerom i pecite oko sat vremena dok se breskve ne skuhaju i promijene boju. Izvadite tepsiju iz pećnice i ostavite da se ohladi.
Potom smjesu iz tepsije prebacite u šerpu, zajedno sa svim sokovima. Komorač možete razbiti na dijelove. U smjesu dodajte bijeli šećer i limunov sok te sve kuhajte desetak minuta, dok džem ne postigne temperaturu od 105 stepeni na termometru za šećerni sirup. Džem sipajte u tople i čiste tegle koje ćete hermetički zatvoriti. Čuvajte ovu slasticu na hladnom i tamnom mjestu.
Grčki džem od paradajza
Četvrti jednostavni recept jeste recept za grčki džem od paradajza. Priprema pet tegli ovog džema od po 220 grama traje 20 minuta, a kuhanje pola sata.
Potrebno vam je 1,6 kilograma paradajza, dva štapića cimeta, 650 grama sitnog šećera te 200 mililitara jabukovog sirćeta.
Paradajz izrežite na komade i stavite u veću šerpu. Kuhajte ga bez dodavanja vode, sve dok se ne odvoje ljuske. Potom takav paradajz prepasirajte, a dobivenu smjesu sipajte u čistu šerpu.
U smjesu dodajte izrendani cimet i kuhajte desetak minuta. Polako dodajte šećer i sirće te miješajte džem dok ne prokuha. Kuhajte oko dvadeset minuta dok džem ne dostigne temperaturu od 105 stepeni celzija na termometru za šećerni sirup. Kao i prethodne slastice, i ovaj džem sipajte u tople i sterilizirane tegle te čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.