Jedno istraživanje psihologa bilo je fokusirano na to kako svakodnevne socijalne interakcije mladih parova doprinose njihovom zdravlju. Istraživanja su pokazala da ljudi koji imaju kvalitetnija prijateljstva i romantične veze tokom tinejdžerskog perioda i '20-ih godina obično imaju niži rizik od bolesti naročito u kasnijim godinama.
Psiholozi koji su proveli ovo istraživanje pitali su se mogu li svakodnevni odnosi i komunikacija mladih s njihovim partnerima imati akutne učinke na njihovo fiziološko funkcionisanje. Te se direktne veze između socijalnog funkcionisanja i fiziologije tokom vremena mogu akumulirati na načine koji u konačnici dugoročno utiču na zdravlje.
Ono što je posebno zaokupiralo pažnju psihologa je to da li su osjećaji partnera tokom dana predvidjeli promjene u brzini otkucaja srca dok spavaju. Testirani su parovi u ranim '20-ima. Od njih se tražilo da odaberu dan u kojem će većinu vremena provesti zajedno. Njihovi otkucaji srca praćeni su i bilježeni cijeli dan i noć, piše Theconversation.com.
Čak i nakon što je uzeta u obzir razina stresa, konzumiranje alkohola i tjelesne aktivnosti, otkriveno je da se broj otkucaja srca tokom noći mijenjao ovisno o tome kako se žene osjećaju prema svom partneru tokom dana.
Kad su se žene tokom dana osjećale bliskijima i povezanijima sa svojim partnerima, muškarci su imali slabije otkucaje srca tokom noći. Kada su se žene tokom dana osjećale nervoznije, muškarci su imali veći broj otkucaja u noći.
Zanimljivo je da ženska nervoza ne predviđa porast broja otkucaja kod muškaraca. Svaka veza ima svoje uspone i padove, a ovo istraživanje je pokazalo da osjećaji koje partneri imaju tokom dana može imati akutne učinke na njihovo biološko funkcionisanje tokom spavanja.