"No, boja (uključujući i pojavu pjega od sunca) koju dobijate od višesatnog sunčanja zapravo je odgovor vašeg tijela na oštećenja UV zrakama. Upotrebom proizvoda za njegu kože vi sprečavate daljnje oštećenje, ali to ne znači da vaša koža već nije ozbiljno oštećena", objasnila je dermatologinja Kenneth Howe.
Ona je također primijetila da prekomjerno izlaganje UV zrakama može dovesti do stvaranja štetnih enzima u koži koji razgrađuju kolagen i elastična vlakna, što dovodi do povećanja bora i stanjivanja kože.
"Pored svega toga, ako dobijete jednu opekotinu od sunca u djetinjstvu ili adolescenciji, vi ste više nego udvostručili rizik za razvoj melanoma kasnije u životu. Osim toga, sunce može izazvati suhu kožu, aktiničnu keratozu i promjene u proizvodnji kolagena kože, što rezultira dubljim borama", rekla je dermatologinja Sheel Solomon.
Ona objašnjava da oštećenja koja ste imali i u najranijoj dobi koža pamti.
"Osim što povećavaju rizik od raka kože, sunčeve zrake uzrokuju oštećenje DNK naših ćelija kože", kazala je dermatologinja Angela Lamb.
Oštećenja kože možete liječiti. Solomon je predložila hemijski piling ili mikrodermoabraziju koji mogu ukloniti gornji sloj kože oštećene suncem. Moguće je napraviti hemijski piling i kući, ali je dosta učinkovitije ukoliko posjetite profesionalce. Ovim tretmanom možete poboljšati tonus i teksturu kože pa čak pomaže otkloniti pretkancerogene promjene na ćelijama kože.
Neki laserski tretmani također mogu pomoći smanjiti istaknutost pjega na vratu, prsima i rukama. Retinol je također dobar za liječenje tankih linija i bora.
"Proizvodi od retinola koriste se već desetljećima upravo za smanjivanje sitnih linija i bora. Međutim, zbog njihove fotoreaktivne prirode, vaša koža može biti osjetljivija na sunce pa se obično ne preporučuje koristiti tokom ljeta", rekla je Solomon.
Howe je preporučila tretinoin (derivat vitamina A kao što je retinol, poznat pod imenom Retin-A) koji se tradicionalno koristi za popravak fotooštećenja i koji stimulira stvaranje novog kolagena u suncem oštećenom dijelu kože.
Lamb je pak mišljenja da se od sunca najbolje možete zaštiti tako što mu se nećete pretjerano izlagati. Ona tvrdi kako šteta uzrokovana izlaganju suncu godinama, s malom ili nikakvom zaštitom, može dovesti do tako oštećenih ćelija kože koje se ne mogu izliječiti.
Zato je adekvatna zašitita od sunca ključna za sprečavanje oštećenja. Dakle, redovno se mažite kremom za sunčanje i izbjegavajte jako sunce (period između 10 i 16 sati).
Solomon je kazala kako uvijek preporučuje da ljudi koriste kremu za zaštitu od sunca sa SPF-om od najmanje 50 i naglasila da je trebaju mazati svakih 80 minuta za najbolje rezultate.
Također prehrana bogata antioksidansima neizmjerno može pomoći vašoj koži.
Neki ključni antioksidansi koji su vam potrebni su: likopen, koji se nalazi u kuhanom paradajzu i lubenici, potom beta karoten koji se nalazi u špinatu i dinji, omega-3 kiseline koje su prisutne u orašastim plodovima, sjemenkama i lososu i katehin EGCG kojeg ima u zelenom čaju.