Ranije se smatralo da odrasla dob počinje ranije ali snimanja mozga pokazala su da adolescentne želje za izazovima i novinama, koje su po ranijim spoznajama bile na vrhuncu u dobi od 15 godina, traju još godinama.
Takva hiperaktivnost u određenim dijelovima mozga kod adolescenata intenzivira se svakim odlaskom iz doma i brigom za sebe, kaže psihijatrica Beatriz Luna s medicinskog fakulteta u Pittsburghu.
Naučnici su utvrdili da se hiperaktivnost dijela mozga poznatog kao striatum, koji je zadužen za stimuliranje i nagrade, nastavlja do sredine 20-ih godina života.
Naučnici smatraju da tipične odgovornosti odraslih poput stalnog posla, finansijskih obaveza i podizanja porodice "smiruju" tu hiperaktivnost. Luna kaže istraživanje njezina tima pokazuje kako je prag odrasle dobi "bliži 25. godini života".
Kod tinejdžera dio mozga odgovoran za avanturizam radi zajedno s centrom za planiranje kako bi se pojačala znatiželja i sklonost eksperimentiranju.
"Potraga za novim spoznajama uočava se kod svih životinjskih vrsta i ljudskih društava", kaže Luna. Taj moždani proces omogućava mladima da sami istražuju a "ne pitaju uvijek mamu i tatu".
"To znači da kad zahtjevi okoline postanu takvi da morate postati odgovorna odrasla osoba, odnosno da morate preuzeti pune odgovornosti, mozak dobije signale da se prilagodi jer trebate stabilnost i pouzdanost", kaže Luna.