Kako prepoznati rane znakove psorijaze i kontrolisati je na vrijeme
Prema riječima dermatologinje dr. Cynthie Bailey psorijazu ima 125 miliona ljudi, odnosno dva do tri posto svjetske populacije. Simptomi ovog kožnog problema najčešće se javljaju između 20. i 60. godine života.
Rano prepoznavanje psorijaze je ključno za njeno kontrolisanje. Dermatologinja dr. Caren Campbell tvrdi da je psorijaza hronična upalna bolest kože s genetskom osnovom, a oko 60 do 90 posto oboljelih nasljeđuje gene povezane s ovim stanjem.
Iako genetika igra bitnu ulogu dr. Campbell navodi da psorijazu mogu potaknuti ili pogoršati stres, bolesti, pušenje, lijekovi i medicinska stanja poput pretilost. Dr. Campbell i dr. Bailey izdvojili su nekoliko ranih znakova psorijaze na koje je bitno obratiti pažnju.
Neki od simptoma uključuju zadebljale površine kože sa sivkastim ljudskama, simetrične promjene koje se pojavljuju na obje strane tijela u isto vrijeme, osip na kožnim naborima poput prepona, pazuha, ispod grudi. Osip može biti crven i vlažan. Jedan od simptoma su bolovi u zglobovima koji su najizraženiji ujutro.
"Psorijaza se pogoršava s godinama, a u najtežim slučajevima koža može postati crvena", navodi dr. Bailey.
Dr. Campbell navodi da psorijaza može dovesti do trajnog artritisa i povećati rizik od kariovaskularnih bolesti, jer upala kože može obuhvatiti krvne žile i srce.
Ukoliko primijetite rane znakove psorijaze, dr. Campbell savjetuje posjetu dermatologu zbog dijagnoze i razgovora o liječenju. Prvi korak u kontrolisanju psorijaze je smanjenje upale kroz ishranu i životne navike. To uključuje ishranu s minimalno obrađenim namirnicama, ograničenje šećera i alkohola, upravljanje stresom, dovoljan sad i redovnu tjelesnu aktivnost.
Također, pravilna njega kože je ključna za sprječavanje širenja psorijaze, a hidratantne kreme je potrebno nanositi nakon kupanja, te izbjegavati vruću vodu i koristiti nježna sapune kako bi se smanjila suhoća kože.