Kao i kod svake druge tjelesne funkcije, potrebna nam je savršena ravnoteža u proizvodnji hormona da bismo dobro spavali, piše magazin Stylist.
Žene imaju tendenciju da imaju najveći nivo poremećaja sna u periodima života koje karakterišu značajne hormonske fluktuacije, poput puberteta, trudnoće i perimenopauze.
Dok hormoni pomažu tijelu da funkcionira, promjene u njihovim nivoima, kako u periodima kao što su pubertet i trudnoća, tako i na mjesečnoj bazi zbog menstrualnog ciklusa - mogu narušiti rutinu i kvalitet sna.
Ženski spolni hormoni - posebno estrogen i progesteron - imaju značajan utjecaj na san i njegov kvalitet. U folikularnoj fazi menstrualnog ciklusa (prva faza koja počinje prvog dana menstruacije i završava se ovulacijom) kada je nivo estrogena visok, bazalna tjelesna temperatura je niska, što zauzvrat potiče pospanost.
Međutim, u lutealnoj fazi (drugoj fazi menstrualnog ciklusa koja počinje kada jajnici otpuštaju jajnu ćeliju i završava se prije početka menstruacije) nivoi estrogena se smanjuju, što posljedično može utjecati na nivoe serotonina i dovesti do pada u kvalitetu sna.
Ovulacija također može dovesti do povećanja progesterona, što može dovesti do više bazalne tjelesne temperature i poremetiti proizvodnju melatonina, koji je neophodan za regulaciju načina spavanja.
Upravo iz tog razloga mnoge žene prijavljuju probleme sa snom uoči menstruacije - obično u isto vrijeme kada doživljavaju druge simptome predmenstrualnog sindroma (PMS).