Na popisu i lubenica: Ove namirnice nisu toliko poznate po tome da proizvode gasove
"Razine plinova razlikuju se od osobe do osobe. Naš jedinstveni probavni sistem, crijevne bakterije, razine enzima i osjetljivost igraju ulogu u određivanju naše reakcije na različitu hranu", objašnjava Parsad.
Jabuke, kruške i lubenice
Voće je odličan međuobrok, ali ove tri namirnice mogu vam prouzrokovati plinove. Nutricionist Parsad navodi da jabuke, kruške i lubenice su voće koje sadrži relativno više razine fruktoze u usporedbi s nekim drugim voćem.
Međutim, on navodi da je moguće uživati u voću s visokim sadržajem fruktoze, bez plinova. Najbolji način je da smanjite količinu voća ili da radije birate zrelije voće.
Masna hrana
Prženi obrok poput ribe i krompira te druga masna hrana poput peciva, keksa, čokolade i masnih komada mesa mogu prouzrokovati gasove.
Jedan od razloga je zato što masnoj hrani treba više vremena da se razgradi u želucu i tankom crijevu nego drugim nutrijentima poput ugljikohidrata i proteina.Drugi razlog je taj što probava masti zahtijeva oslobađanje enzima gušterače kao što je lipaza.
Umjetni zaslađivači
Mnogi proizvodi sadrže umjetna sladila kao što su sorbitol i manitol. To su najčešće: proteinski napitci, gazirana pića i žitne pločice, ali i nemasni jogurti.
Persad navodi da se neki zaslađivači ne apsorbiraju dobro u tankom crijevu i mogu netaknuti dospjeti u debelo crijevo. Tamo ih fermentiraju crijevne bakterije, uzrokujući plinove i nadutost.
Crveno meso
Crveno meso sadrži aminokiseline koje sadrže sumpor što može doprinijeti nadutosti kod nekih ljudi. Ono što je važno jeste da povrće poput karfiola i brokule zbog visokog udjela sumpora mogu povećati proizvodnju gasova.
Stoga je najbolje izbjegavati kombinaciju ovih namirnica. Ako vas muče nadutost i plinovi, najbolje bi bilo da smanjite porcije crvenog mesa ili je zamijeniti za neki drugi izvor proteina kao što su piletina, puretina ili riba.