Prvi snimak umirućeg mozga otkriva šta bi mogle biti posljednje misli ljudi
Naučnici su neočekivano zabilježili gašenje našeg najsloženijeg organa, pokazujući zapanjujući snimak smrti pacijenta koji je bio na liječenju od epilepsije i priključen na elektroencefalogram (EEG).
Tokom mjerenja moždane aktivnosti 87-godišnji muškarac je iznenada doživio srčani udar i preminuo. To je značilo da je 15 minuta prije njegove smrti zabilježeno na EEG-u.
U 30 sekundi s obje strane uočeno je povećanje vrlo specifičnih moždanih valova. Ovi valovi, poznati kao gama oscilacije, povezani su sa stvarima poput sjećanja, meditacije i sanjanja.
Iako bi trebalo provesti još mnogo studija, zabilježeni snimci znače da bismo prije smrti mogli vidjeti neku vrstu filmske trake naših najboljih uspomena.
Dijelovi mozga koji su aktivirani u ovoj studiji također sugeriraju da bismo mogli ući u mirno stanje nalik snu ili meditaciji.
Iako se tijelo gasi, mozak još uvijek može naporno raditi u zajedničkom naporu da ispuni konačan zadatak - zbog čega se proces osjeća manje tmurnim.
Doktor Ajmal Zemmar, neurohirurg na Univerzitetu Louisville Zemmar, koji je organizirao studiju, rekao je: "Kroz generiranje oscilacija uključenih u vraćanje pamćenja, mozak možda 'prikazuje' posljednje prisjećanje važnih životnih događaja neposredno prije naše smrti, slično onima koji su prijavljeni u iskustvima bliske smrti."
"Ovi nalazi dovode u pitanje naše razumijevanje kada se tačno život završava", dodao je.
Slične promjene moždanih talasa primijećene su kod pacova u trenutku smrti, ali nikada ranije kod ljudi.
Studija, objavljena u Frontiers in Aging Neuroscience, kaže: "Naši podaci pružaju prve dokaze iz umirućeg ljudskog mozga u neeksperimentalnom kliničkom okruženju akutne njege u stvarnom životu i zagovaraju da ljudski mozak može posjedovati sposobnost stvaranja koordinisanih aktivnosti tokom perioda bliske smrti."
Međutim, ovo je samo jedna studija slučaja s mozgom koji je već bio oštećen od epilepsije.