Nekoliko znakova mogu ukazivati na to da je zdravlje vašeg mozga narušeno:
Hronična usamljenost
Usamljenost izaziva stresnu reakciju u tijelu koja s vremenom može oslabiti srce, imunološki sistem i mozak. Socijalna izolacija i usamljenost imaju izrazito negativan utjecaj na zdravlje, baš kao i pretilost, tjelesna neaktivnost i konzumiranje 15 cigareta dnevno. Povećava rizik od demencije na 50 posto.
Nedovoljna količina sna
Spavanje je izuzetno važno za funkcionisanje mozga. Za to vrijeme se sam "čisti", odnosno uklanja proteine koji mogu uzrokovati demenciju. Količina i kvaliteta sna utječu na naše razmišljanje i raspoloženje, kao i na dugoročni rizik od gubitka pamćenja. Stručnjaci preporučuju odraslim ljudima da spavaju sedam do devet sati svake noći.
Nedovoljna fizička aktivnost
Nedovoljna fizička aktivnost povezana je sa rizikom od demencije i kardiovaskularnih bolesti poput moždanog udara. Redovno vježbanje se opisuje kao najbliži korak do "čudotvornog" lijeka. Šetanje u trajanju od 30 do 60 minuta, tri do pet puta sedmično, poboljšat će kvalitet zdravlja mozga.
Konzumiranje nekvalitetne hrane
Koncept "hrane za mozak" nije mit. Hrana bogata određenim antioksidansima i drugim neuroprotektivnim spojevima štiti mozak. Ljudi koji konzumiraju veću količinu fitonutrijenata imaju manji rizik od razvoja Alzheimerove bolesti. U tu vrstu namirnica spadaju bobičasto voće, zeleno lisnato povrće, agrumi, čaj i tamna čokolada.