Važna za naš organizam
0

Stručnjaci navode da ne pretjerujemo: Koliko vode treba piti dnevno?

L. R.
© Shutterstock
© Shutterstock
Voda je važna za ljudski organizam, jer čini oko dvije trećine naše tjelesne težine, prenosi hranjive tvari i otpadne tvari u našem organizmu, regulira našu temperaturu te sudjeluje u većini hemijskih reakcija u našem tijelu. No, koliki zapravo treba biti dnevni unos vode?
Pravilo koje se provlači već godina je da je preporučena doza osam čaša vode dnevno potrebno za normalno funkcionisanje organizma te da ukoliko osjetimo žeđ u jednom trenutku, smatra se da smo na korak od dehidracije. No, to nije prava istina. Stručnjaci navode da nam ne treba ništa više tečnosti od one količine koju nam tijelo signalizira kada smo žedni.

"Kontrola hidratacije jedna je od najsofisticiranijih stvari koje smo razvili u evoluciji, otkako su preci ispuzali iz mora na kopno. Imamo ogroman broj sofisticiranih tehnika koje koristimo za održavanje odgovarajuće hidratacije,” navodi Irwin Rosenburg, naučnik u laboratoriju za neuroznanost i starenje na univerzitetu "Tufts" u Massachusettsu u SAD-u.

Ukoliko ste zdravi, vaš mozak će detektovati kada tijelu nedostaje tečnosti. Također oslobađa se hormon koji signalizira bubrezima da štede vodu koncentriranjem urina.Također, navode da druga pića pomažu u hidratizaciji, uključujući čaj i kafu. Iako kofein ima blagi diuretski učinak, istraživanja pokazuju da čaj i kafa pomažu u ovom procesu.

Osim toga, istakli su da je malo dokaza koji upućuju na to da konzumacija veće količine vode utiče na mršanje i bilo kakve druge prednosti koje se inače navode za vodu. Što u konačnici znači da trebati piti tečnost u onom omjeru kolika je vaša trenutna žeđ.