Iznenađujuće činjenice
36

Znate li koji je najbolji položaj spavanja za vaše zdravlje?

Piše: A. Ć.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Položaj u kojem spavamo može imati značajan utjecaj na naše zdravlje, uključujući srčano zdravlje, cirkulaciju i simptome poput peckanja ili žarenja iza donjeg dijela grudne kosti.
Položaj u kojem spavamo ima ključnu ulogu, jer različiti položaji mogu izazvati različite efekte na organizam.

Spavanje na lijevoj strani često se povezuje s boljim varenje i smanjenjem simptoma žarenja. Ovaj položaj pomaže u smanjenju izloženosti želudačnoj kiselini, što može umanjiti nelagodnosti izazvane refluksom i sličnim problemima. Ipak, iako se smatra korisnim za probavni sistem, spavanje na lijevoj strani može izazvati i pritisak na srce, jer mijenja njegovu poziciju u tijelu, što može biti nezgodno za neke osobe.

Kada je u pitanju izbor između lijeve i desne strane, neki smatraju da spavanje na desnoj strani može olakšati cirkulaciju, jer ne pritisne velike krvne sudove. Naime, spavanje na desnom boku ne uzrokuje veće probleme srcu, ali može biti neprijatno za neke osobe, naročito ako već imaju srčane probleme.

Za trudnice je preporučljivo spavanje na lijevoj strani jer taj položaj omogućava bolju cirkulaciju krvi i smanjuje pritisak na unutrašnje organe. Spavanje na desnoj strani može biti udobnije u nekim slučajevima, ali se obično preporučuje lijevi bok zbog optimalnog protoka krvi.

Spavanje na leđima može biti ugodno za mnoge, ali je bitno da osobe koje nemaju problema sa disanjem ili apnejom u snu razmotre druge opcije jer ovo može pogoršati neke simptome. Spavanje na stomaku pomaže osobama koje pate od hrkanja ili apneje, ali može izazvati bolove u vratu i leđima zbog neprirodnog položaja tijela.

Za osobe sa srčanim problemima, najbolje je konsultirati se sa ljekarom, jer određeni položaji mogu olakšati simptome ili smanjiti opterećenje srca. Ipak, važno je naglasiti da je kvalitetan san i dovoljno sna najvažniji faktor za održavanje zdravlja srca.

Bez obzira na položaj, najbitniji su odmor i regeneracija tokom noći, jer to doprinosi održavanju opšteg zdravlja, uključujući i srce.