Novo istraživanje
63

Biolog sa Harvarda pronašao lijek koji može preokrenuti starenje miševa, želi probati i na ljudima

S. Š.
(Foto: Shutterstock)
(Foto: Shutterstock)
U laboratoriji molekularnog biologa Davida Sinclaira na medicinskoj školi na Harvardu stari miševi ponovo ponovo postaju mladi, a on ima cilj da ovaj lijek isproba i na ljudskoj vrsti.

Sinclair i njegov tim su vratili ćelije kod miševa na njihove ranije verzije. U prvom istraživanju njegovog tima, objavljenom krajem 2020. godine, stari miševi sa slabim vidom i oštećenom mrežnjačom mogli su iznenada ponovo vidjeti, piše CNN.

Sinclair smatra da medicina danas jeste dosta napredovala, međutim, i dalje ne postoje metode koje mogu spriječiti oboljenja poput Alzheimerove, Parkinsonove bolesti, raka, tumora i sl.

"Vjerujem da će u budućnosti odlaganje i preokretanje starenja biti najbolji način za liječenje bolesti koje muče većinu nas", kaže Sinclair.

U Sinclairovoj laboratoriji dva miša sjede jedan pored drugog. Jedan je oličenje mladosti, drugi siva i nejaka slika. Ipak, oni su brat i sestra, rođeni na isti dan.

Jedan od genetičara iz Sinclaiorove laboratorije Yuancheng Lu dizajnirao je virus koji isporučuje pomlađujuće faktore oštećenim ganglijskim stanicama mrežnice u stražnjem dijelu oka ostarjelog miša. Nakon ubrizgavanja virusa u oko, geni su zatim potpomognuti hranjenjem miša antibiotikom.

"Antibiotik je samo alat. To može biti bilo koja hemikalija, samo način da se osigura da su tri gena uključena", rekao je Sinclair. Dodaje da su obično uključeni samo kod vrlo mladih embriona u razvoju, a zatim se, kako starimo, gase.

Nakon ovog ekperimenta, Sinclair i njegove kolege iz laboratorije rade na ciljevima podmlađivanja miševa.

"Vjerujemo da smo pronašli glavni kontrolni prekidač, način da 'premotamo' sat", dodao je.

"Tijelo će se tada probuditi, zapamtiti kako se ponašati, zapamtiti kako se regenerirati i ponovo će biti mlado, čak i ako je već staro in ima bolest", kaže Sinclair.