Najnovije studije
20

Drevni DNK iz privjeska starog 25.000 godina otkriva zanimljive detalje o njegovom nosiocu

S. Š.
Ilustracija kako je žena nosila privjesak iz kog je dobijen DNK (Foto: Institut Max Planck)
Ilustracija kako je žena nosila privjesak iz kog je dobijen DNK (Foto: Institut Max Planck)
Tragovi drevne DNK sadržani u starim kostima odaju fascinantne tajne o prošlosti.

Vađenje genetskog materijala uključuje određenu količinu oštećenja predmetnog objekta, a mnogi arheolozi nisu bili voljni da predaju svoje najdragocjenije nalaze DNK laboratorijima.

Sada su naučnici pronašli način za ekstrakciju DNK na neinvazivan način, primjenjujući pionirsku novu tehniku ​​na probušeni jelenji zub koji se vjerovatno nosi kao privjesak. Istraživanje, objavljeno u časopisu Nature u srijedu, otkrilo je intrigantne detalje o njegovom drevnom nosiocu i prvi je put da su naučnici uspješno izolovali drevni ljudski DNK iz artefakta iz kamenog doba.

Iskopan iz Denisove pećine u južnom Sibiru, privjesak je nosila žena koja je živjela prije između 19.000 i 25.000 godina, prema analizi ljudskog genetskog materijala sačuvanog u privjesku.

Pripadala je grupi poznatoj kao Drevni Sjeverni Evroazijci, koji imaju genetsku vezu s prvim Amerikancima.

Ljudski DNK je vjerovatno sačuvan u privjesku od jelenje kosti jer je porozan i stoga je vjerojatnije da zadrži genetski materijal prisutan u ćelijama kože, znoju i drugim tjelesnim tekućinama.

Studija o privjescima, međutim, u suštini je dokaz koncepta, i nije jasno koliko će biti lako izdvojiti drevni ljudski DNK iz drugih ukrasa i alata od kostiju.

Nova metoda će, nadaju se istraživači, omogućiti naučnicima da nauče o spolu i genetskom porijeklu kreatora kamenog doba, nosilaca i korisnika niza koštanih alata i ukrasa iskopanih u iskopinama širom svijeta.

Novi način ekstrakcije DNK također bi, na primjer, mogao otkriti jesu li alat koristili neandertalac ili naši preci Homosapiensa, piše CNN.