Radi se o mikrosatelitu WISA Woodsat napravljenom od šperploče, koji je tokom vikenda pomoću meteorološkog balona podignut 30 kilometara iznad Zemlje. Nalazio se u stratosferi kako bi se testirala njegova konstrukcija od šperploče u uvjetima sličnim onim koji vladaju u svemiru.
Satelit je je sadržavao selife štap kako bi dokumentovao svoje putovanje, kao i paket senzora Evropske svemirske agencije (ESA).
Kocku od četiri inča napravila je kompanija UPM Plywood, a ona predstavlja vakuumsku komoru koja je presvučena tankim slojem aluminij-oksida kako bi se spriječila degradacija zbog visoko reaktivnog kisika iznad Zemljine atmosfere.
Mali drveni sateliti se prave za jednostavnije radiokomunikacije, a mogu slati poruke i fotografije širom svijeta pomoću prijenosnih stanica na tlu. To su zapravo više održive verzije Arctic Astronuaticsovih kitsatsa, koji su osmišljeni kako bi ih koristili studenti u edukacijske svrhe.
WISA Woodsat stratospheric test flight reached a top altitude of 31.2 km and the flight duration was 2:54h. Below you can see the explosion of the balloon. #wisawoodsat #wisaplywood @kitsat @huldofficial @heurekafi @upmglobal #space #satellite #woodsatellite #avgeek pic.twitter.com/pioqCB6kto
— WISA WOODSAT (@wisawoodsat) June 14, 2021
Satelit će se u orbitu lansirati pomoću rakete Electron.
Drveni sateliti su jeftiniji i mnogo ekološki prihvatljiviji od aluminijskih i čeličnih.
Na svaku tonu čelika emituje se 1,9 tona ugljendioksida, odnosno 11,5 tona ugljendioksida u slučaju toe aluminija.