Borba protiv zagađenja
148

Robotska riba "jede" plastiku i čisti vode od otpada

D. B.
U sklopu takmičenja na Univerzitetu Surrey razvijena je robotska riba koja prikuplja mikroplasiku.

Riječ je o robotu dužine 50 cm koji već može uhvatati male čestice plastike veličine 2 mm.

"Zagađenje vode, posebno zagađenje plastikom, ogroman je problem. Nije riječ samo o okeanima moji pate, nego i o rijekama, potocima, jezerima i močvarama. To je problem bez jedinstvenog rješenja", izjavila je Eleanor Mackintosh, studentica hemije i pobjednica takmičenja.

"Moj dizajn je fokusiran na svestranost u funkciji. Koje stvorenje se može bolje nositi s problemima u vodenim tijelima od onog koje živi u njima? Ribe su prilagođene na svoje okruženje, a škrge su nevjerovatan mehanizam u prirodi koji filtrira kisik u krvotok. Stoga sam adaptirala svoj dizajn na osnovu toga, a svrha je bio filter za mikroplastiku", dodala je ona.

Robot se kreće u vodi pomijeranjem repa dok drži usta otvorenim kako bi voda ulazila zajedno s mikroplastikom u unutašnju šupljinu. Kada se šupljina napuni vodom, usta se zatvaraju, a potom se dno šupljine podiže i izbacuje vodu iz robota kroz peraja, no mikroplastika ostaje zarobljena.

Robotska riba duga 50 cm već može uhvatiti čestice veličine 2 mm. Ona sadrži senzore koji omogućavaju njeno praćenje, kao i senzore za procjenu zamućenosti i nivoa podvodnog svjetla. Također, robot svijetli noću.

Prototip se trenutno oslanja na žičanu kontrolu, međutim, buduće verzije bi mogle hvatati daleko manje čestice te bi se mogle brže kretati i to potpuno neovisno.