Večeras protiv Srbije
26

Najsiromašnija zemlja na svijetu je košarkaško čudo: "Nemamo teretane, spavaonice, natkrivene dvorane..."

H. H.
Slavlje košarkaša Južnog Sudana nakon pobjede protiv Portorika (Foto: EPA-EFE)
Slavlje košarkaša Južnog Sudana nakon pobjede protiv Portorika (Foto: EPA-EFE)
Postoji nekoliko pokazatelja najsiromašnijih zemalja na planeti. U svima njima najmlađa država na svijetu zauzima vodeće pozicije. Od sticanja nezavisnosti 2011. godine, Južni Sudan je bio pogođen građanskim ratom, raseljenim stanovništvom i nedostatkom osnovnih životnih potreba. Oko 417 eura BDP-a po glavi stanovnika možda i najbolje opisuje situaciju u kojoj se nalaze, ali njihova košarkaška reprezentacija je priča za sebe.

Južnosudanska košarka je pronašla način da napravi čudo uprkos svim problemima. Historijski plasman reprezentacije na Olimpijske igre od prošlog Svjetskog prvenstva bio je prvi korak, a na turniru koji se održava u dvorani Pierre-Mauroy u Lilleu u prvoj fazi je ostvaren san.

Južni Sudan je pobijedio Portoriko 90:79, da bi potom izgubili od američkih NBA zvijezda 103:86 i nisu se obrukali. Večeras protiv Srbije od 21 sat imaju priliku napraviti novu senzaciju i proći u četvrtfinale.

"Nismo imali privilegiju da imamo teretane, spavaonice i druge sadržaje. Proživjeli smo veoma naporan trening kamp u Ruandi. Onda smo putovali u Španiju, mnogo smo se selili i putovali na velike udaljenosti", priznao je njihov trener Royal Ivey.

Njihovi igrači su profesionalci, nastupaju u inostranstvu, ali su pod utjecajem društvene stvarnosti u njihovoj zemlji.

"Mi smo grupa izbjeglica koja se sastaje nekoliko puta godišnje. U našoj zemlji nema natkrivenih terena", dodao je Wenyen Gabriel košarkaš Maccabija iz Tel Aviva koji je bio član i Los Angles Lakersa.

Pored njega, glavne uzdanice tima su Carlik Jones (Partizan), JT Thor (Charlotte Hornets), Bul Kuol (Sydney Kings) i Nuni Omot (Ningbo Rockets).

Zbog toga su Sudanci pobrali simpatije ljudi širom svijeta. Za zemlju zahvaćenu problemima, u kojoj Ujedinjene nacije još uvijek raspoređuju vojnike za mirovnu misiju (samo 11 u svijetu), košarkaška reprezentacija je bijeg od surove stvarnosti.

Stanovništvo, nastanjeno uglavnom u ruralnim područjima, svakodnevno pati, ali i pored toga košarkaška reprezentacija daje nadu u bolje sutra.

Bila je to ideja bivšeg NBA asa Luola Denga koji je okupio košarkaše južnosudanskih korijena rasprostranjene širom svijeta i izgradio kvalitetan tim.

Sa svojim starim prijateljom Royalom Iveyem tražio je igrače koji osjećaju ljubav prema domovini i s trajnom željom da doprinesu razvoje svoje domovine.

Deng je i sam pobjegao iz Južnog Sudana u vihoru rata, te je svoju sreću pronašao pod zastavom Velike Britanje. Dvostruki NBA All-Star je trenutno predsjednik Košarkaškog saveza Južnog Sudana, a prethodno je bio i selektor reprezentacije.

Danas Južni Sudan igra sjajnu košarku. Fizički su dominatni, odlično šutiraju i do kraja turnira mogli bi postati najveća priča Olimpijskih igara, jer su pokazali da se mogu nositi i s najboljima.