Prvi susret play-offa
15

Zrinjski ubjedljivo poražen u Guimaraesu, u Mostaru mu treba čudo za ulazak u Konferencijsku ligu

D. P.
Nogometaši Zrinjskog su poraženi u prvoj utakmici play-offa za ulazak u Konferencijsku ligu u gostima od portugalske Vitorije Guimaraes rezultatom 3:0.

Vitoria je napala od prve minute susreta, a prvu veliku priliku pred golom Zrinjskog vidjeli smo već u 4. minuti kada su Portugalci izveli uigranu kombinaciju nakon slobodnog udarca Silve, ali je Mulahusejnović izblokirao i odbio loptu u korner.

Do kraja poluvremena vidjeli smo još nekoliko poluprilika, no golman Zrinjskog Marić je bio siguran nakon udaraca iz daljine.

Vitoria je povela iz prvog napada u drugom poluvremenu. Tiago Silva je ubacio s desne strane, a na drugoj stativi je Mangas pogodio za 1:0 i veliku radost domaćih navijača.

Ekipa Zrinjskog se nije oporavila od prvog gola, a već u 51. minuti je primila i drugi. Tiago Silva je izveo korner s lijeve strane, a Borevković je pogodio glavom za 2:0 i sigurno vodstvo Vitorije.

U 63. minuti Zrinjski je ozbiljno zaprijetio kada je Kiš šutirao sa 20 metara iz voleja, a Varela je sjajno odbranio.

Ipak, to je bilo sve što je Zrinjski uradio u ovom susretu, a Saraiva je u 88. minuti postigao gol za konačnih 3:0 i potvrdio ubjedljivu pobjedu portugalske ekipe.

Uzvratni susret se igra 29. augusta u Mostaru, a navijači Zrinjskog se nadaju da će njihov klub napraviti veliki preokret i da će drugu sezonu zaredom na stadionu Pod Bijelim brijegom gledati utakmice grupne faze Konferencijske lige.

Susret Vitoria – Zrinjski iz minute u minutu:

KRAJ! VITORIA – ZRINJSKI 3:0 (Mangas 46', Borevković 51', Saraiva 88')

90+1' - Igrat će se pet minuta nadoknade.

88' - GOOOL! Guimaraes je stigao i do trećeg gola! Bila je to akcija po desnoj strani koju je u gol pretvorio Saraiva!

81' - Sada je Saraiva pokušao iznenaditi Marića šutem iskosa sa lijeve strane sa 25 metara, no golman Zrinjskog je bio priseban i odbio loptu u korner.

79' - Sada je Malekinušić pokušao sa 20 metra, no njegov udarac lijevom nogom je bio preslab i golman Vitorije nije imao problema uhvatiti loptu.

75' - Odmah mijenja i trener Vitorije. Izveo je Alberta, a uveo Miguela Magu.

74' - Nova izmjena u redovima Zrinjskog. Mamić je zamijenio Tičinovića.

71' - Ponovo Zrinjski prijeti nakon kornera, no sada je Ćuže veoma loše šutirao glavom.

69' - Trostruka izmjena u redovima Vitorije. Samu, Ramirez i Saraiva su ušli umjesto Mangasa, Santosa i Oliveire.

67' - Barišić je dobio žuti karton zbog prigovora sudiji.

63' - Najbolja prilika za Zrinjski! Kiš je šutirao sa 20 metara iz voleja, a Varela je sjajno odbranio. U nastavku akcije Malekinušić je šutirao, no i da je pogodio gol bi bio poništen jer je bio u ofsajdu.

61' - Izmjena u redovima Vitorije. Arcanjo je zamijenio Cesara.

57' - Sada je Barišić pokušao glavom nakon kornera, no veoma loše je udario loptu.

51' - GOOOL! Ekipa iz Guimaraesa je ekspresno stigla i do drugog gola! Tiago Silva je izveo korner s lijeve strane, a Borevković je pogodio glavom za 2:0!

46' - GOOOL! Vitoria je povela iz prvog napada u drugom poluvremenu! Tiago Silva je ubacio s desne strane, a na drugoj stativi je Mangas rutinski pogodio za 1:0!

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. Ivanković je izvršio još jednu izmjenu, Mlinar je zamijenio Savića koji je imao žuti karton.

Poluvrijeme bez golova.

45' - Četiri minute sudijske nadoknade.

45' - Najbolji napad Zrinjskog dosad. Tičinović odlično ubacuje, a Borevković spašava ispred Mulahusejnovića.

40' - Kiš je u igri kod Zrinjskog umjesto nesretnog Posaveca. Lopta ga je pogodila u lice i nije mogao nastaviti s igrom.

37' - Žuti i za Mangasa jer je nagazio Memiju.

34' - Posavecu se dugo ukazuje pomoć jer ga je lopta nezgodno pogodila u lice.

30' - Kaio César opasno šutira s vrha šesnaesterca, ali ponovo Marić siguran.

27' - Borevković prijeti nakon slobodnog udarca, ali je Marić siguran na golu Zrinjskog.

23' - Žuti karton i za Savića u dresu Zrinjskog.

22' - Iako su otvorili utakmicu velikom šansom, nogometaši Guimaraesa u ovim trenucima nemaju ideju kako zaprijetiti Zrinjskom, što je igra koja u potpunosti odgovara našem predstavniku.

20' - Pokušali su domaći nakon novog slobodnog udarca, ali bez problema za Marića.

15' - Dobra akcija Zrinjskog, ali Ćuže nije stigao loptu na lijevoj strani napada.

12' - Toni Borevković dobija žuti karton u ekipi Guimaraesa. Riječ je o hrvatskom nogometašu iz Slavonskog Broda.

9' - Sada nešto mirnije minute, a lopta je stalno u nogama Portugalaca koji su, jasno, veliki favoriti. Ipak, nadamo se da će Zrinjski napraviti senzaciju i proći u grupnu fazu takmičenja.

4' - Velika šansa za Guimaraes već na startu. Bila je to uigrana kombinacija nakon slobodnog udarca Silve, ali je Mulahusejnović izblokirao i lopta odlazi u korner, tik preko gola Mostaraca.

1' - Počeo je susret, sretno Zrinjski!

18:44 - Igrači su na terenu i svakog trena očekujemo početak utakmice.

18:40 - Glavni sudija utakmice je Grk Vassilis Fotias sa svojom ekipom, a on će upravo sada izvesti igrače na teren.

18:31 - Utakmica se igra na stadionu D. Afonso Henriques u Guimaraesu s kapacitetom od 30.000 gledalaca.

18:25 - Poznati su sastavi za večerašnji duel.

Guimaraes: Varela, Mendes, Borevković, Fernandes, Costa, Handel, Santos, Tiago Silva, Mangas, Kaio i Oliveira.

Zrinjski: Marić, Memija, Barišić, Šunjić, Tičinović, Posavec, Ivančić, Savić, Ćuže, Malekinušić i Mulahusejnović.

18:25 - Nakon što je preskočio dvije prepreke u kvalifikacijama za Konferencijsku ligu, Zrinjski ima još samo jedan zadatak za plasman u grupnu fazu, drugu godinu zaredom. Ipak, tu ga čeka neuporedivo jači protivnik, portugalski Guimaraes.

18:25 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli u tekstualni prijenos utakmice play-offa kvalifikacija za Konferencijsku ligu između Guimaraesa i Zrinjskog. Duel u Portugalu počinje u 18:45.