Volite jaja "na oko"? Evo zašto trebate dodati malo vode prilikom prženja
Kako bi spremili savršeno pržena jaja "na oko" može vam pomoći trik podijeljen na TikToku.
Kako bi spremili savršeno pržena jaja "na oko" može vam pomoći trik podijeljen na TikToku.
Tokom godina jaja su se istovremeno smatrala i dobrom, cjelovitom namirnicom, ali i lošom namirnicom koja može potaknuti razvoj srčanih bolesti. No, iako se čini da nauka sada tvrdi da su jaja zapravo zdrava, još uvijek postoji neželjene reakcije koje jaja mogu proizvesti.
Istraživanje koje je objavljeno u The Journal of Nutrition je utvrdilo koji je najzdraviji način pripreme jaja pomoću kojeg ćete uspjeti sačuvati njihove hranjive tvari i smanjiti rizik od holesterola.
Voda nakon kuhanja jaja je prirodno gnojivo za vaše biljeke te je mnogo korisnije da njom zalijete biljke nego da završi u odvodu.
Pečena jaja s paradajzom i feta sirom idelan su obrok za svako doba dana, a možete ih napraviti na jednostavan način.
Jaja su osnovna namirnica u brojnim domaćinstvima, bilo da ih jedete pržena ili tvrdo kuhana. Međutim, ukoliko odlučite potpuno prestati jesti jaja, to može izazvati određene nuspojave po vaš organizam.
Jaja sadrže mnoštvo hranjivih tvari. Pružaju brojne zdravstvene prednosti jer su dobar izvor proteina i mogu pomoći u smanjenju upale, poboljšanju zdravlja kostiju, a pridonose i zdravlju mozga.
Pokvarena jaja moguće je prepoznati na više načina, a jedan od najjednostavnijih je test plutanja. Uz to miris, ali i boja, mogu biti znak da su pokvarena.
Iako većina ljudi to radi, jaja ipak ne biste trebali držati u vratima frižidera. Razlog za to je temperaturna nestabilnost.
Jaja su fantastičan izvor mnogih esencijalnih nutrijenata te stoljećima predstavljaju jednu od osnovnih namirnica za doručak.