Virtuelni sajam preduzetnica nudi ekonomsko osnaživanje i mentorstvo ženama u vrijeme pandemije
UN Women organizuje virtuelni sajam preduzetnica, koji ima za cilj ekonomsko osnaživanje žena i pružanje podrške biznisima kojima upravljaju žene.
UN Women organizuje virtuelni sajam preduzetnica, koji ima za cilj ekonomsko osnaživanje žena i pružanje podrške biznisima kojima upravljaju žene.
Virtuelni regionalni sajam preduzetnica okupit će stotine malih preduzeća i preduzetnica, uključujući 15 kompanija iz BiH koje vode žene, kao i globalnih kompanija i investitora iz Evrope i centralne Azije. Od 27. do 29. aprila, sajam će biti prilika za predstavljanje poslovnih poduhvata, stvaranje biznis planova i širenje tržišta i profita za preduzeća čije su vlasnice žene.
"Isključimo nasilje nad ženama i djevojčicama zajedno" naziv je ovogodišnje kampanje koju UN Women BiH, zajedno sa partnerima, i uz stratešku podršku Švedske, provodi u BiH. Aktivnosti su dio globalne kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”, a koja poziva na okončanje svih oblika nasilja nad ženama i djevojčicama.
UN Women BiH od 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, u saradnji s partnerima, provodi kampanju “Isključimo nasilje nad ženama i djevojčicama zajedno”.
BiH je zemlja čiji zakoni osiguravaju ravnopravnost žena u političkom i javnom životu, ali praksa je potpuno drugačija. Borba za osnaživanje žena gotovo se pretvorila u njihovo sputavanje, jedan je od zaključaka današnje diskusije "Žene na izborima u BiH".
UN Women ured u Bosni i Hercegovini predstavio je kampanju "Zašto je vaš novac bitan?", čiji je cilj podizanje svijesti javnosti o tome da svaki građanin i građanka doprinose budžetima te da od istih trebaju imati koristi, saopćili su iz ureda UN Women.
Čak 48 posto žena u BiH iskusilo je neki oblik nasilja od svoje 15 godine, a u 96 posto slučajeva počinitelji nasilja su muškarci, podaci su OSCE-a i prvostepenih sudova u BiH.
Oko 70 posto zdravstvenih radnika su žene, što ih čini izloženijima riziku od infekcije. Doktorica medicine Ena Humačkić Jukić, koja radi u Domu zdravlja Stari Grad u Mostaru i magistrica farmacije Zdravka Gvožđar, direktorica apoteke Delfin iz Sarajeva, samo su dvije od brojnih bh. žena koje su bile na prvoj liniji odgovora na pandemiju koronavirusa.
UN Women u BiH tokom mjeseca jula provodi kampanju “Hvala vam, heroine”, čiji je cilj podizanje svjesnosti o snažnoj ulozi žena u odgovoru na pandemiju COVID-19. Kroz ovu kampanju, UN Women BiH želi iskazati zahvalnost ženama koje su pružale, i nastavljaju da pružaju podršku tokom krize, ali i ukazati na rodne aspekte pandemije COVID-19.
Kako bi pomogao ublažavanju posljedica krize izazvane pandemijom koronavirusa, ured UN Women u Bosni i Hercegovini obezbijedio je sveobuhvatnu pomoć za osam sigurnih kuća u BiH, uz finansijsku podršku Švedske.