Alma Čolo odgovorila Josipu Grubeši: Omogućavate da ratni zločinci osuđeni u BiH izbjegnu pravdi
"Predmete procesuiraju tužioci i sudovi i trebalo bi da oni efikasno rade svoj posao u skladu sa zakonom", kazala je Čolo.
Navela je kako izjava ministra Grubeše, ustvari, predstavlja pokušaj prikrivanja činjenica da sam ministar omogućava da ratni zločinci osuđeni u Bosni i Hercegovini izbjegnu pravdi i ne izdrže zatvorsku kaznu u cjelosti.
"Naime, u slučaju osuđenog ratnog zločinca Marka Radića, ministar je dozvolio njegov transfer u Republiku Hrvatsku tvrdeći da je to u skladu sa Evropskom konvencijom o transferu osuđenih osoba. Ministar je na taj način postupio protivno Konvenciji i zakonima ove zemlje, jer je cilj i svrha Konvencije da se dozvoli osuđenim strancima da kaznu izdržavaju u svojoj domicilnoj državi. U konkretnom slučaju on je dozvolio da ratni zločinac Marko Radić osuđen na 21 godinu zatvora, koji nije stranac u BiH, nego je njen državljanin i ima prebivalište u Mostaru, bude prebačen u R Hrvatsku i da mu Sud u toj zemlji izrekne duplo manju kaznu. Ovakav potez predstavlja izrugivanje žrtvama ratnih zločina, a prije svega izrugivanje BH pravosuđu koje je u ovom teškom predmetu izreklo kaznu zatvora od 21 godinu. Ministar je trebao znati da u krivičnom zakonodavstvu Hrvatske ne postoji pravni institut udruženog zločinačkog poduhvata, te da će Sud u Hrvatskoj izreći blažu kaznu", kazala je Čolo, saopćeno je iz SDA.
Prema njenim riječima, na ovaj način je pogodovao osuđeniku za ratne zločine i doveo u pitanje integritet i kredibilitet BH pravosuđa, što ni u jednoj demokratskoj državi sigurno nije zadatak Ministra pravde.
"Ministar Grubeša je Vijeću ministara proslijedio Revidiranu Strategiju za rad na predmetima ratnih zločina koja u sebi ne sadrži podatke o predmetima koje je Haški Tribunal označio oznakom A. Predmeti koji su bili na ocjeni u Haškom Tribunalu predstavljaju najteže predmete ratnih zločina i ocjenjivani su po strogim međunarodnim standardima u skladu sa Rimskim Sporazumom i po mišljenju tužioca Tribunala posjeduju dovoljno dokaza za procesuiranje od strane BH Pravosuđa", rekla je Čolo.
Izbjegavanje prikazivanja podataka o ovim predmetima u Revidiranoj Strategiji predstavlja, prema njenoj ocjeni, ozbiljan pokušaj raskidanja kontinuiteta i ključne povezanosti Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i pravosudnih organa BiH u procesuiranju teških kršenja međunarodnog humanitarnog prava.
"SDA će podržati samo Strategiju koja će sadržavati ove podatke, jer se radi o najtežim predmetima ratnih zločina koji u procesuiranju trebaju imati prioritet. Ni na koji način ne želimo kontrolisati procesuiranje ratnih zločina, jer to pravno nije ni moguće. Predmete procesuiraju tužioci i sudovi i oni trebaju da rade u skladu sa Zakonom. Zato smatramo da je ministrova izjava potpuno pravno neutemeljena i zlonamjerna", zaključila je Alma Čolo, saopćeno je iz SDA.