Reakcije zastupnika
58

Džaferović: Dešavanja u Hagu ne trebaju biti razlog za odgađanje sjednice Parlamenta BiH

Piše: Er. M.
Foto: Arhiv/Klix.ba
Foto: Arhiv/Klix.ba
Nakon što je predsjedavajuća Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Borjana Krišto (HDZ) tražila da se prekine sjednica najvišeg organa zakonodavne vlasti zbog presude u Haškom tribunalu u predmetu "Prlić i ostali", izjave za javnost dali su Mladen Bosić i Šefik Džaferović.

Zamjenik predsjedavajuće Zastupničkog doma PSBiH Mladen Bosić kazao je da se konsultovao s predstavnicima Srba u PSBiH koji smatraju da bi nastavak sjednice u ovakvim uslovima doveo do dizanja tenzija i nestabilnosti.

"Smatramo da u ovom trenutku ne postoje uslovi za nastavak današnje sjednice. Nastavak će biti kada se za to steknu uslovi i kada se dogovorimo", rekao je Bosić.

Što se tiče presude, Bosić je kazao da je većinski stav Srba da je Haški tribunal institucija koja nije poslužila pomirenju u BiH.

"I ova i sve ranije presude svakako nisu zadovoljile srpske žrtve koje nisu dobile pravdu", kazao je Bosić.

Zamjenik predsjedavajuće ZDPSBiH Šefik Džaferović rekao je da mu nije preostalo ništa drugo nego da konstatuje kako ne postoje uvjeti za nastavak sjednice s obzirom na to da je Bosić kazao kako ni predstavnici iz RS-a neće prisustvovati sjednici.

"Dešavanja u Hagu nisu razlog zbog kojeg bi se trebala odgađati sjednica. To sam rekao i na sjednici kolegija. Naša pažnja treba biti okrenuta prema žrtvama zločina, a ne prema onima kojima se sudi", kazao je Džaferović.

Komentarišući presudu Haškog tribunala, Džaferović je rekao da svi trebaju poštovati i ovu, ali i sve druge odluke Haškog tribunala.

"Haški tribunal je od velike pomoći za međunarodnu pravdu. On je utvrdio sve bitne činjenice o onome što se dešavalo u BiH od 1992. do 1995. godine. Umjesto raspravama o odluci Haškog tribunala, trebamo se okrenuti poštivanju tih odluka i izvlačenju pouka iz njih", rekao je Džaferović.

On je rekao da se pitanje umiješanosti drugih država u rat u BiH ne može posmatrati samo na osnovu jedne sudske odluke, jer postoje presude koje govore i o umješanosti Srbije u rat u BiH.

"Rat u BiH, prije svega politički, a kasnije i oružani sukob, je importiran iz susjednih zemalja. Te zemlje su zbog toga i potpisnice Dejtonskog mirovnog sporazuma", rekao je Džaferović.