Izuzetno dobro obrazovani iseljenici iz BiH u Australiji, SAD-u, Švedskoj i Norveškoj
Informacija, između ostalog, daje prikaz ljudskih resursa, odnosno naučnog i stručnog potencijala iseljeništva iz BiH, organizacija naučne dijaspore, aktivnosti koje provodi Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH i drugi akteri u prijenosu znanja iz iseljeništva u javne institucije i privatni sektor u našoj zemlji.
Prema statističkim podacima zemalja prijema, kojima raspolaže Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, pripadnici iseljeništva iz BiH su izuzetno dobro obrazovani. Posebno visok procenat visokoobrazovanih iseljenika zabilježen je u Australiji (54,6%), SAD-u (41,5%), Švedskoj (29%) i Norveškoj (38%).
Rezultati istraživanja "Mapiranje dijaspore", provedenog u drugoj polovini 2017. godine u okviru projekta "Dijaspora za razvoj", potvrđuje da je najveći broj stručnog kadra u iseljeništvu zainteresovan za doprinos razvoju Bosne i Hercegovine upravo putem prijenosa znanja i vještina.
Značajna saradnja u proteklom periodu ostvarena je s Bosanskohercegovačko-američkom akademijom umjetnosti i nauka - BHAAAS, koja okuplja oko 320 priznatih stručnjaka u oblastima medicine, prirodnih nauka, tehničkih, društvenih i humanističkih nauka, te umjetnosti i kulture. Pomoć koju BHAAAS pruža doniranjem medicinske opreme bolnicama i kliničkim centrima u cijeloj BiH premašila je pola miliona američkih dolara, a vrijednost doniranog ličnog rada njenih članova za Bosnu i Hercegovinu u ovoj oblasti veća je od 300 hiljada američkih dolara.
Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice nastavit će sa aktivnostima na prijenosu znanja iz iseljeništva u Bosnu i Hercegovine, kao i aktivnostima kojima će se omogućiti sistemsko uređenje prijenosa njihovog znanja uz podršku Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice i Ministarstva vanjskih poslova BiH u skladu s nadležnostima.
Vijeće ministara BiH danas je usvojilo Izvještaj o realizaciji Revidirane strategije Bosne i Hercegovine za provedbu Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma za 2017. godinu te donijelo odgovarajuće zaključke kako bi se ovaj proces završio.
Tokom 2017. godine obnovljene su 902 stambene jedinice i implementirano je 378 projekata pomoći u obnovi komunalne i socijalne infrastrukture na prostorima gdje žive raseljene osobe i povratnici. Ukupna finansijska sredstva realizirana u 2017. godini iznose 23.353.018 KM. Broj obnovljenih stambenih jedinica u prošloj godini je povećan za 5,7% u odnosu na izvještaj iz 2016. godine.
Za projekte elektrifikacije stambenih jedinica raseljenih osoba i povratnika u periodu od 2009. do 2017. godine, uloženo je oko 15.750.000 KM u više od 60 općina u BiH za oko 2.300 stambenih jedinica ili korisnika.
Započela je realizacija projekta "Zatvaranje kolektivnih centara i alternativnog smještaja putem osiguranja javnih stambenih rješenja CEB II", kojim je predviđeno zatvaranje 121 kolektivnog centra. U toku je izgradnja pet zgrada u okviru kojih će biti osigurano 128 stambenih jedinica.
Prema Izvještaju, izvan Bosne i Hercegovine je 17.694 građana sa statusom izbjeglica, a u Bosni i Hercegovini je 32.145 raseljenih porodica, odnosno 96.830 raseljenih osoba . U odnosu na Izvještaj o realizaciji Revidirane strategije za provođenje Aneksa VII iz 2016. godine, broj raseljenih osoba smanjio se za 1.744 osobe, a smanjen je i broj bh. izbjeglica iz zemalja regiona.
Do sada je evidentirano oko 1.061.000 povrataka u Bosnu i Hercegovinu, od čega se oko 611.000 ili 58% odnosi na povratak raseljenih osoba, a oko 450.000 ili 42% na povratak izbjeglica.