Miroslav Lajčak pokušao opravdati svoj nerad u BiH: Korištenje Bonskih ovlasti je suludo
"Ako misle da neko izlobira rješenje protiv volje druga dva naroda ili barem jednog partnera, preko međunarodne zajednice, to ne može da bude dobro. Dvadeset sedam godine nakon rata tražimo od visokog predstavnika da preko bonskih ovlaštenja donese odluku o budžetu... to je suludo. Treba da znamo, što više bonskih ovlaštenja, to manje države Bosne i Hercegovine", rekao je Lajčak.
Dodao je da ima snažan osjećaj prema BiH i njenim građanima, te da oni zaslužuju bolje.
"Nažalost, BiH ne samo da ne napreduje nego i nazaduje", rekao je Lajčak.
Dodao je, u kontekstu trenutne retorike u zemlji, da dok je on bio visoki predstavnik riječ "rat" nije bila dozvoljena, a da se danas čuje svaki dan.
"Ima mnogo onih koji su zabrinuti stanjem u BiH, ima malo onih koji znaju odgovore ili misle da ga znaju, jer je to komplikovana tema. Mi kao međunarodna zjednica nismo savršeni", kazao je lajčak.
Istakao je da su oni podijeljeni, "baš kao što su narodi u BiH podijeljeni".
"Zastupamo interese te jednog, te drugog, te trećeg konstitutivnog naroda. A to je velika greška, jer naš stav treba da bude da oni moraju da sjednu i razgovaraju, i da se dogovaraju", rekao je Lajčak.
Interesantno je da Lajčak danas poziva na dogovor domaćih aktera iako je svjestan, kako danas tako i za vrijeme svog mandata u BiH, da glavni akteri u zemlji imaju dijametralno suprotne stavove i da neki od njih uopšte ne žele opstanak Bosne i Hercegovine niti se ustručavaju iznijeti takav stav. U isto vrijeme njegova zemlja pomaže Ukrajince da sačuvaju svoj suverenitet, a ne dijalog sa separatistima direktno podržanim od Rusije.
Isto tako, Lajčak je u vrijeme dok je bio visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini propustio priliku da državu učini funkcionalnijom, iako je imao podršku PIC-a, Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije.
On je 2007. godine proglasio izmjene Zakona o Vijeću ministara, po kojima su ministri iz Republike Srpske u državnoj vladi imali pravo glasa samo ako dođu na sjednice. U slučaju da ne dođu, odluke su se mogle donositi bez njih. Međutim, Lajčak nije izdržao pritisak Milorada Dodika te je suštinski poništio donesenu odluku.
Čini se da su nedavne odluke Valentina Inzka i Christiana Schmidta dokaz da je on mogao učiniti više, a nije, pa stoga želi opravdati svoj protraćeni mandat.