Komentari (124)
Povratak na članak
Prijava korisnika
NAPOMENA: Komentarisanje članaka na portalu Klix.ba dozvoljeno je samo registrovanim korisnicima. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima. Svaki korisnik prije pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korištenja komentara.
Uvijek smo tonuli majka mu stara.
Znaš, Bošnjače, nije davno bilo, Sveg’ mi svijeta, nema petn’est ljeta, Kad u našoj Bosni ponosnoj I junačkoj zemlji Hercegovoj, Od Trebinja do brodskih vrata Nije bilo Srba ni Hrvata, A danas se kroz svoje hire Oba stranca ko u svome šire. Oba su nas gosta saletila Da nam otmu najsv’jetlije blago, Naše ime ponosno i drago.
Al' junaci se na muci znaju, jer život ih je učio tome. Drugome da zemlju ne daju, i da ne okreću leđa imenu svome.
Namjerno ste stavili Bosnjaci umjesto Bosanci u naslov teksta, samo da bi isprovocirali komentare... Sad niko nece komentarisati o Titanicu nego o tome kako su Bosnjaci izmisljena nacija ili najstarija nacija na svijetu, whatever... Spinovanje vam je na nivou 4tog razreda osnovne
2) Sta kaze sinod SPC, i poznati Srbi historicari i popovi SPC? Sematizam Banjalucko-Bihacke Srpske mitropolije iz 1901 kaze: U Pounju, kao i u cijeloj Bosanskoj Krajini, nije bilo pravoslavnog naroda prije Turaka. Arhimadrit Ruvarac kaze nema Srba u Bosanskoj Krajini. Vladimir Corovic kaze, da nema dokaza da je u Bosni prije Turaka postojala jedna, znaci jedna pravoslavna bogomolja. M. Dinic Srpski historicar kaze: Ne treba gubiti iz vida, da u pravoj Bosni, Hum i dijelovi Rasa se izuzimaju nije bilo u Tvrtkovog doba pravoslavnih.Za nas je ovo pitanje definitivno reseno. Dakle u Bosni su uvijek zivjeli i zive BOSNJACI dok su danasnji okupatori dovedeni od strane tadasnjeg okupatora. Taj okupator im je i gene dao sto se moze vidjeti po zlodjelima koje cine od kako su dovedeni.
1) Ima li pravoslavlja u Bosni prije Turaka? Carigradski patrijars Genadije Skolarious 1453-1459 u pismu Sinajskim monasima kaze, da kadugeri(Bosanski krscani) Huma, nisu pravoslavne vjere.Sami Srpski historicari nam kazu, da nema Pravoslavlja u Bosni prije Turske, a evo ga Skolarious Carigradski patrijars, kaze da nema pravoslavnih u Humu. Pismo Ivana Kapistrana branitelja Beograda Papi Kalikstu III 4/7/1455:Kapistran kaze.Bosanski krstjani nijesu pripadnici Istocne crkve, dapace da oni radije vole umrijeti u nevjeri, nego prihvatiti vjeru Rasana. A. Solovjev u Fundajatima 133-134 stranica kaze: Bosnjani su pripadici Crkve Bosanske. SPC proklinje Bosnjane, i naziva ih krivovjernim u 14 i 15 stoljecu. Iduci i prije Sava Nemanjic, osniva 7 Biskupija SPC. Nijedna u Bosni.Sava Nemanjic salje episkopa Hilariona u Ston da preobrati pripadnika Rimskog obreda tamo.Nakon 22 godine, Pravoslavni episkop se vraca, i kaze da nije preobratio nikoga, i da tamo vladaju ''raskolnici"
6) Naziv bosanski jezik ostao je u sluzbenoj upotrebi i nakon austrougarske okupacije 1878, bez obzira na agresivnost srpske i hrvatske propagande da se to ime izbaci iz upotrebe. Zemaljska vlada BiH je 4. X 1907. jednom internom naredbom obavijestila sve nadlezne organe da se "zemaljski jezik" (Landessprache) ima svuda sluzbeno nazivati srpsko-hrvatskim, odnosno hrvatkso-srpskim. Time je zvanicno ukinut naziv bosanski ili bosnjacki jezik. S obzirom na tradiciju, ubrzo je posebnom vladinom odlukom 20. XI 1907. dozvoljeno Bosnjacima da u svojim autonomnim ustanovama mogu dalje koristiti naziv bosanski jezik. Poslije 1918. u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, tj. Jugoslaviji, ta je praksa jednostavno ukinuta i napustena. Naziv bosanski jezik bio je u praksi prosto ekskomuniciran i fakticki zabranjen sve od 1945. do prvih mjeseci 1991, kada su ga Bosnjaci putem svoje stampe i publicistike spontano vratili u upotrebu, sto je vec naucno utemeljeno i razrijeseno.
5) bosanskim jezikom jer ne znaju dobro crkvenoslavenski. On dodaje da je katolicima u razgovoru sa pravoslavnima dovoljno da poznaju bosanski jezik. Od tada se nizu brojni podaci da se u Bosni "eglendishe bosanski" (Matija Mazuranic, 1842, Ivan Kukuljevic Sakcinski, 1851. i dr.). Srpski prvaci iz Hercegovine trazili su od Ali-pase Rizvanbegovica da se za vladiku, umjesto Grka, postavi covjek "vican bosnjackom jeziku". Jusuf-beg Cengic je u listu Bosnjak 3. XII 1891. pisao dase u pogledu vjere najbolje moliti Bogu na arapskom jeziku. Ali ako neko ne zna arapski, onda neka se moli na jeziku koji je svako "od svijih roditelja cuo i naucio, to jest ovdje bosanski".
Sto se tice naziva ili imena jezika kojim Bosnjaci govore. Prvi spomen imena bosanski jezik nalazi se u jednom notarksom spisu grada Kotora od 3. VII 1436, u kojem je zabiljezeno da je gradski knez kupio petnaestogodisnju djevojku "bosanskog roda i hereticke vjere zvanu bosanskim jezikom Djevena". Ninski biskup pisao je 1581. nekom fratru "bosanskim jezikom". U opcu upotrebu naziv bosanski jezik ulazi u XVII i XVIII stoljecu. Zabiljezeno je da su dubrovacki poklisari (ambasadori/veleposlanici, op. moja, H.B.) pocetkom XVII st. pricali u Zvorniku nekom Bostandzhi Mehmed-begu da "u audijenciji kod Njegovog Velicanstva" (sultana) ne govore italijanskim, "nego ovim bosanskim jezikom". Slavni turski putopisac Evlija Chelebi biljezi u XVII st. da Bosnjaci govore bosanskim jezikom, a spominje i prvi bosansko-tursk irijecnik, koji je 1631. sastaqvio Muhamed Hevai Uskufi. Duvanjski biskup fra Pavle Dragicevic pise 1735. da u Bosni ima svecenika koji se u vjerskim obredima pomazu bosanskim
3) Poznati pisac Hevaji (pseudonim Uskufi-Bosnevia), rodom iz Tuzle, koju on naziva Dolno-Solan, napisao je 1631/32, godine rjecnik poznat pod imenom "Potur shahidija". U stvari je to "bosanskio-turski i tursko-bosanski rjecnik". Rjecnik je napisan arebicom, cime je bilo olaksano, s jedne strane, ucenje prilagodjenog pisma, a s druge, i znacenje turskih rijeci, koje su upotrebljavane u svakidanjem zivotu. Rijeci nisu poredane azbucnim redom nego prema znacenju. Dakle, MUHAMED USKUFI iz Tuzle sastavlja 1631 g. prvi bosansko-turski rijecnik. 150 godina prije Vuka. fra Ivan Frano Jukic u svojoj knjizi "Zemljopis i povjestnica Bosne": "Bosna je", kaze Jukic, "jedina turska derzhava koja je ostala sasvim cista od turskog jezika, kako po selima, tako i po varosima drugi se jezik ne govori osim bosanskog; najveca turska gospoda samo onda turski govore kad su kod vezira."
2) Ove odluke su imale dalekosezne posledice, jer je Bosna ostala bez svoga naroda. U njoj ostaje da zive samo Srbi i Hrvati koji se ni oko cega ne mogu sloziti izuzev oko podjele Bosne, pa je tako nastao sporazum Cvetkovic-Macek, i Tudjman-Milosevic, a sve u cilju podjele Bosne i progona Bosnjaka, a do tada radilo se na zatiranju svega sto na njih podjeca. Tako nekad bilo, tako i ostalo. Vrijeme se mijenja, a politika uvijek ista. Kako su srpski i hrvatski manipulatori znali poricati svaku ideju bosanstva-bosnjastva, tvrdeci da je to izum okupacijske uprave, DOSITEJ OBRADOVIC u pismu Haralampiju kaze"... Bosnjak i Hercegovac Turcin, on se Turcin po veri zove, a po NARODNOSTI I JEZIKU, kako god su bili njegovi cukundedovi, tako ce biti i njegovi poslednji unuci Bosnjaci i Hercegovci dokle god Bog svet drzi".
1) 1907 je Bosanski jezik UKINUT dekretom i preimenovan u vjestacki srpsko-hrvatski. Ne moze se nesto UKINUTI AKO NIJE POSTOJALO. Dakle, bosanski jezik je postojao, pa su sve trdnje o njegovom nepostojanju obicne izmisljotine, jer se nesto ne moze ukinuti ako nije postojalo. Te godine nije samo ukinut bosanski jezik i zamijenjen srpskohrvatskim ili hrvastko srpskim. Te godine se duga dva naroda sa dva prista odlucili: - da se svi grkopravoslavci imaju zvati i pisati Srbima, - svi rimokatolici imaju se zvati i pisati Hrvatima, - a bosnjaci mogu biti muhamedanci, muslimani, mogu biti i neopredijeljeni itd. Inace, do tada je postojao samo jedan narod BOSANSKI sa tri religije:grkopravoslavci, rimokatolici i muslimani.Ovim necu da kazem da se neki grkopravoslavci ili rimokatolici i ranije nisu izjasnjavali kao Srbi i Hrvati. Toga je bilo i ranije, ali 1907.godina je ozvanicila te nazive.
"Bosnjaci" na Titaniku. ;-)))) Sigurno su bili u drustvu "Kosovara" i drugih drevnih naroda i nacija.
supkin cudi me da neko tako obrazovan i svjestan pise tako debilne stvari, ali posto pripadas nepostojecem plemenu koje je nastalo odlukom na kongresu jula 1876. godine
nista me ne moze iznenaditi od vas vise. Albanci i Bosnjaci su najstariji narodi na ovim prostorima a vi "dereticevci" mozete da meljete koliko hocete cinjenice su cinjenice.
To su mogli biti samo Srbi ili eventualno jugosloveni.Bošnjaci postoje od 92..
suti glupko bolje ti je da se ne brukas
Neistina, oni nisu bili Bošnjaci, već Hrvati islamske vjeriospovjesti.
istina je upravo suprotna decko
Ponosan sam sto sam Bosnjak.
Drago nam je :)
Krajišnici, emigrating since 1912.
Kleopatra je isto bila bošnjakinja hahahahaha
Otac smrdske nacije Dobrica Ćosić smatra da je laganje vrhunska moralna vrijednost smrdskog naroda i da je to temelj smrdstva. Evo direktan citat Dobrice Ćosića: ''Laganje je najbolja vrlina smrdskog naroda.'' Dobrica Ćosić nastavlja i govori: ''Mi lažemo da bih varali sami sebe, da tiješimo druge, mi lažemo za oprost, mi lažemo da bih se borili protiv straha, lažemo da ohrabljujemo druge, lažemo da bih skrivali svoj i nečiji drugi jad. Laganje je oblik našeg patriotizma i potvrda naše urođene inteligencije. Mi lažemo na kreativan, maštovit i inventivan način.''