Zašto je Dodik naglo reterirao i šta je sa zaključcima NSRS-a o Ustavnom sudu
"Izlazimo iz perioda velike galame i imamo dogovor", poručio je Dodik i tako potvrdio da je reterirao u svojoj velikoj ofanzivi. Do kada, samo je pitanje. Pitanje je i da li će strane diplomate, međunarodni kreditori i domaći probosanski orijentisani politički faktori opet povjerovati da je Dodik istinski za dogovor.
No, šta je sa zaključcima koje je na posebnoj sjednici usvojila Narodna skupština RS-a?
Među spomenutim zaključcima NSRS-a je bio poziv Srbima da napuste institucije BiH ako se ne usvoji Zakon o Ustavnom sudu BiH.
Tu je i zaključak kojim NSRS traži od svih predstavnika RS-a u institucijama BiH da iniciraju postupak donošenja Zakona o Ustavnom sudu BiH kojim će se regulisati pitanja organizacije Ustavnog suda, postupka pred tim sudom i pravno dejstvo njegovih odluka i da iniciraju postupak donošenja Zakona o izboru troje sudija koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, kojim će se propisati da najmanje jednog sudiju bira Narodna skupština RS.
Zatim je zadužena Vlada RS-a i Ministarstvo pravde RS-a da pripreme Nacrt zakona o Ustavnom sudu BiH, sa posebnim osvrtom na izbor sudija koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, koji će poslužiti predstavnicima RS u institucijama BiH kao osnove za pokretanje postupka njihovog usvajanja.
Nacrt zakona nije spreman niti mjesec poslije.
NSRS je pozvala Ustavni sud BiH da ukine svoju odluku o brisanju člana 39. Pravila Ustavnog suda BiH.
Uprkos ovome, Dodik je preksinoć u Sarajevu najavio da je sa Trojkom i HDZ-om dogovorio formiranje radnih grupa za reformu pravosuđa te popunjavanje Ustavnog suda BiH.
Treba podsjetiti da je visoki predstavnik odluke i zakone o neprimjenjivanju odluka visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH koje je donijela NSRS - poništio, a da je protiv Dodika u Tužilaštvu BiH formiran predmet zbog napada na ustavni poredak.