Kako je nastala jedna od najpoznatijih fotografija u Drugom svjetskom ratu
Snimljena tokom Drugog svjetskog rata, fotografija bilježi trenutak kada su petorica američkih marinaca i vojnik mornarice podigli američku zastavu na planini Suribachi na japanskom otoku Iwo Jima 23. februara 1945. godine
Fotografiju je snimio Joe Rosenthal, fotograf agencije Associated Press, koji je pratio bitku na Iwo Jimi. Rosenthal nije bio dio grupe koja je podigla zastavu, ali je bio u blizini i vidio kako se događaj odvija. Brzo je zgrabio fotoaparat i popeo se na planinu kako bi bolje vidio.
Kada je Rosenthal stigao na vrh planine Suribachi, vidio je grupu marinaca i vojnika kako se bore da podignu zastavu. Mornarički kapelan im je dao malu zastavu, ali je bila premala da bi se vidjela s plaže. Našli su veću zastavu i pokušavali su je podići na cijev koja je virila iz zemlje.
Dok je grupa dizala zastavu, Rosenthal je počeo fotografisati. Snimio je nekoliko kadrova iz različitih uglova, pokušavajući što bolje uhvatiti trenutak. No jedna je fotografija posebno postala poznata.
Na toj fotografiji zastava se vidi baš kad doseže vrh cijevi. Marinci i bolničar su u silueti naspram neba, a zastava se vijori na vjetru. Kompozicija fotografije je upečatljiva, sa zastavom i vojnicima u savršenoj ravnoteži.
Rosenthal je kasnije rekao da nije ni pogledao kroz objektiv svoje kamere kada je snimio fotografiju. Samo je usmjerio kameru u smjeru zastave i pritisnuo okidač. Tek je kasnije shvatio koliko je fotografija dobra.
Fotografija je prvi put objavljena u nedjeljnim novinama 25. februara 1945. godine. Ubrzo je postala popularna i za nekoliko dana bila je reproducirana u časopisima, na plakatima i drugim medijima. Osvojila je Pulitzerovu nagradu za fotografiju 1945. godine i ostala je jedna od najpoznatijih fotografija u historiji.
Fotografija je također imala trajan utjecaj na marince koji su podigli zastavu. Trojica marinaca na fotografiji ubijena su kasnije u bitci za Iwo Jimu, a ostala trojica su preko noći postali slavne osobe. Poslani su kući kako bi učestvoali u prikupljanju ratnih obveznica, a počast im je odao i predsjednik Franklin D. Roosevelt.
Priča o podizanju zastave je ekranizovana u filmu Clinta Eastwooda "Zastave naših očeva" 2006. godine.