Centrala Stubenring, koju Wien Energie gradi od januara 2020., hladiti će urede, hotele, trgovine i apartmane ukupne površine 300.000 kvadratnih metara, snage 15 megavata. Završetak građevinskih radova planiran je za kraj ljeta 2021. godine.
"Beč pretvaramo u pionira daljinskog hlađenja u Evropi. Temperature iz godine u godinu rastu, a to je posebno primjetno u gradu. Uz daljinsko hlađenje stvara se ekološki prihvatljivo rješenje, pogotovo za centar grada.", rekao je gradski vijećnik, Peter Hanke.
Daljinsko hlađenje je neophodno u prvom bečkom okrugu, jer u mnogim građevinama nema dovoljno prostora za klasične klima uređaje, koji su i štetni za mikroklimu. Sistemi za daljinsko hlađenje će generisati hladnoću centralno i vodu, ohlađenu na 5-6 stepeni Celzijusa, kroz cijevi isporučivati u zgrade.
U poređenju s konvencionalnim klima uređajima, daljinsko hlađenje stvara uštedu od oko 70 posto energije i 50 posto CO2. Bečka elektroprivreda već posjeduje preko 130 megavata snage daljinskog hlađenja, što odgovara rashladnom kapacitetu od 1,3 miliona frižidera.