Poznati rezultati analize otpadnih voda u Beču, a kojom se istraživalo širenje koronavirusa
Napomenuto je da je Beč na početku pandemije koronavirusa počeo ispitivati otpadne vode kako bi se više saznalo o tada nepoznatom virusu.
Gradske vlasti su u saradnji sa Tehničkim univerzitetom i postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda Wiener Klaranlage pokrenule projekat "CSI otpadnih voda". Prvi neinfektivni RNA-uzorak virusa uzet je 10. aprila 2020.
Ovom vrstom epidemiologije u sprezi sa naukom uspostavljen je, kako je istaknuto, napredni sistem ranog upozorenja kojim se pravovremeno detektuje razvoj patogena u otpadnim vodama.
"Putem ovih analiza dolazimo do dragocjenih informacija za zdravstvene ustanove. Promjene u razvoju pandemije vidljive su prije u otpadnim vodama nego na primjeru incidenci", ukazao je član bečke vlade odgovornog za klimu Jurgen Czernohorszky.
Tokom prve dvije godine proučeno je, kako je naglašeno, 1.318 uzoraka te je zabilježen manji broj infekcija nego u ostalim austrijskim saveznim pokrajinama. Dobijeni rezultati uzeti su u obzir prilikom donošenja odluka o sigurnom putu kroz pandemiju.
Nadzor otpadnih voda kao, kako je navedeno, važan instrument u borbi protiv pandemije, ali i budućih izazova kod kritičnih vrsta patogena preporučuje i Evropska komisija svim zemljama članicama. Primjena ove metode planirana je i kod noro i enterovirusa, ali i trenutno ponovo aktuelne ptičje gripe u Evropi, saopćili su iz Grada Beča.