Riječ je o električnom automobilu s tri točka za koji proizvođač sa sjedištem u Kaliforniji tvrdi da ga nije potrebno ručno puniti. Uvjeravaju da je ovo prvi automobil ove vrste na svijetu te da može imati domet i do 1.600 kilometara.
Na web stranici Aptere je objavljeno da vozilo ima laku konstrukciju i da stvara mali otpor zraku prilikom kretanja. Iz ove kompanije su poručili da su se koristili naučnim spoznajama kako bi napravili najučinkovitije vozilo svih vremena, a koje će biti dostupno potrošačima.
Prema njihovim navodima, Aptera Never Charge, kako je nazvan automobil, je konstruisan tako da panelima sakupi dovoljno sunčeve svjetlosti, energije koja je dovoljna da se njime pređe više od 17.700 kilometara godišnje.
Automobil ima oblik kapi suze da bi bio što aerodinamičniji. Time se nastojalo postići da se koristi što manje energije za kretanje.
Nijedno električno vozilo u masovnoj prodaji nema domet veći od 800 kilometara. Solarni paneli koji prekrivaju Apteru apsorbuju količinu sunčeve energije dovoljnu za dnevnu vožnju dugu više od 64 kilometra.
Međutim, postoji mogućnost ručnog punjenja ovog automobila. Jednim ručnim punjenjem tokom noći domet vožnje se povećava za više od 241 kilometar. U narudžbi je bilo dostupno 330 ovih automobila, a isporuke bi trebale početi sljedeće godine, piše list Independent.