Neke vrste povrća su zdravije ako ih jedete nakon procesa kuhanja
![© Shutterstock](https://static.klix.ba/media/images/vijesti/b_231024132.jpg?v=1)
Vitamini koje možemo pronaći u povrću mogu biti topivi u masti i topivi u vodi. Vitamini topivi u mastima uključuju vitamine A, D, E i K su stabilniji, dok su vitamini topivi u vodi, vitamin C i vitamin B, osjetljiviji na kuhanje. Stoga povrće koji imaju veću količinu vitamina C i B, radije jedite sirove, a one topive u masti jedite u kuhanom obliku.
Studija iz časopisa Nutrition and Food Science navela je da povrće bogato vitaminom C tokom kuhanja izgubi između devet i 55 posto vitamina C.
Povrće koje je zdravije jesti sirovo su: prokulice, brokule, špinat, zelena salata, kelj, grah i grašak. Povrće koje ima najviše antioksidansa u sirovoj verziji su: bijeli luk, špinat, korijen peršuna i prasa.
Povrće čiji antioksidansi postaju biorasploživiji kada ih kuhate su: mrkva, krompir, batat, šparoge, paradajz, cvekla, karfiol, tikva i repa. Važno je istaknuti da vaš organizam može bolje apsorbirati beta-karoten iz kuhanog povrća, poput mrkve, batata i tikve nego iz sirovog.
Međutim, ukoliko volite više kuhano povrće, onda ga radije tako i jedite jer u svakom slučaju ga je bolje jesti kuhanog nego izbjegavati.
Prema registriranoj dijetetičarki Shayni Komardijetetičarki, povrće gubi svoje hranjive tvari kada se dugo kuha, a konzumiranje previše prekuhane i prerađene hrane može dovesti do hroničnih zdravstvenih problema.