Brojne koristi
14

Kako vam kvasac može pomoći pri održavanju biljaka u vrtu

N. O.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Premda ćete kvasac najprije povezati s pivom ili hljebom, on se može koristiti i u razne namjene u vašem domu, a posebno za biljke u bašti.

Uobičajeno vrtno voće i povrće poput paradajza, krastavaca i jagoda može imati velike koristi od primjene kvasca. Agronomy studija iz 2020. godine o interakciji između kvasca i selena na biljkama paradajza pokazala je da kvasac povećava pozitivne efekte i smanjuje negativne efekte selena, poboljšavajući fotosintezu i cjelokupno zdravlje biljaka.

Postoji niz načina na koje možete primijeniti kvasac u svom vrtu kako biste poboljšali rast biljaka svih vrsta.

Šta čini kvasac tako korisnim za biljke? Istraživači iz The Microbiologist su izjavili da je "kvasac sposoban potaknuti rast biljaka, od korijena do najvišeg dijela". U stvari, utvrđeno je da kvasac poboljšava dostupnost hranjivih tvari u tlu, reguliše fitohormone i bori se protiv štetnih mikroorganizama i gljivica.

Kvasac je prirodno prisutan na biljkama i u tlu, ali naučnici također proučavaju efekte namjerne primjene kvasca na usjeve radi poboljšanja rasta.

Ako želite napraviti vlastito gnojivo od fermentiranog kvasca, pomiješajte kesicu suhog kvasca sa pola šolje tople vode, a zatim ga pomiješajte s 1 šoljicom šećera i još 10 litara tople vode u većoj posudi kako bi odstajalo sedam dana.

Možete napraviti brže, nefermentirano đubrivo koje kombinuje kesicu kvasca sa 10 litara mlake vode, koje se može koristiti sat vremena nakon miješanja. Studija Frontiers in Industrial Microbiology iz 2024. o pivskom kvascu posebno je primijetila pozitivne učinke na klijanje i rast sadnica, tako da bi moglo imati smisla eksperimentirati s gnojivom kvasca u ranim fazama održavanja vašeg vrta. Jednostavno ga dodajte direktno u tlo.

Također, kako biljke rastu, a problemi sa štetočinama se povećavaju, kvasac se može direktno prskati na lišće. Za direktnu upotrebu na lišću zrele biljke, rastvorite kesicu suhog kvasca u 2 šolje punomasnog mlijeka, a zatim dodajte 10 litara mlake vode. Možete pokušati dodati jednu ili dvije kapi deterdženta za pranje posuđa kako biste pomogli da se smjesa zalijepi. Zatim, svake sedmice široko naprskajte biljke.