Smanjite unos soli
Prevelik unos soli dovodi do nadutosti, pa se zbog toga trebate pridržavati preporučene količine do 1.500 mg soli dnevno. Izbjegavajte gotova jela jer ona sadrže mnogo soli.
Unosite više vlakana
Konzumacija kombinacije rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana je efikasan način da ostanete u dobroj formi i izbjegnete opstipaciju. Vlaknima su bogate narandže, gljive, maline, brokule i kupus.
Jedite hranu bogatu kalijem
Natrij je poznat po tome što zadržava vodu u organizmu, dok kalij potiče izbacivanje viška vode. Kalijem su bogate banane i krompir. Unošenjem ove hrane i vježbanjem ćete imati ravan stomak.
Pijte dovoljno vode
Pijenje dovoljne količine vode pomaže vlaknima da obave svoj posao i spriječe opstipaciju. Ako ne pijete dovoljno vode, poremetit ćete nivoe natrija i kalija.
Izbjegavajte "tešku" hranu
Važno je da izbjegavate hranu koja se teško probavlja. To je uglavnom slatka i masna hrana. Jednostavna jela i kuhano povrće su idealni za oporavak organizma.
Ne konzumirajte umjetne zaslađivače
Umjetni zaslađivači se nalaze u vodi sa različitim okusima, dijetalnim proizvodima, hrani bez šećera i ugljikohidrata, ali treba imati na umu da se oni ne probavljaju u potpunosti. Bakterije u crijevima ih fermentiraju, zbog čega se javljaju gasovi i nadutost. Među sastojcima proizvoda potražite i izbjegavajte sorbitol, manitol, ksilitol i lacitol.