Uz to jačate i imunitet
23

Savjeti kako da se u 2021. godini hranite zdravije i raznovrsnije

A. B.
Zdrava ishrana podrazumijeva i unos veće količin tečnosti, Ilustracija: Shutterstock
Zdrava ishrana podrazumijeva i unos veće količin tečnosti, Ilustracija: Shutterstock
Budući da je i 2021. godina sa sobom donijela mnogo neizvjesnosti, postoji nekoliko načina da se riješite tjeskobe počevši od zdrave ishrane. Shodno tome, postoje namirnice koje se preporučuju da biste se osjećali bolje u vlastitoj koži.

U nastavku teksta pročitajte kakve namirnice biste trebali unositi u organizam i šta promijeniti u prehrambenoj navici da biste se osjećali bolje i bili otporniji na sve moguće prehlade, ali i viruse.

Neka vas unutrašnji osjećaj vodi prema hrani

Mnogi nutricionisti savjetuju da svaki čovjek treba biti prepušten unutrašnjem osjećaju, osluškivati potrebe tijela i tome prilagoditi ishranu.

Dodali su da više nije bitno mjerenje unosa kalorija i pažljiviji odabir hrane koliko naš osjećaj kada pojedemo određene namirnice. Na osnovu toga bismo trebali znati koje nam namirnice odgovaraju te kako nam na njih organizam reaguje.

U ishranu uključite namirnice za jačanje imuniteta

Ove godine se fokusirajte na to da vam na tanjiru budu servirane namirnice koje jačaju imunitet i samim tim doprinose vašem zdravlju.

Neka ta ishrana bude obogaćena agrumima, citrusima, zelenim povrćem poput špinata, kelja, zatim uvrstite batat i mrkvu, kao i ribu i ostale morske plodove koji su prepuni vitamina i minerala, a oni su opet odlični za jačanje imunološkog sistema.

Ove namirnice trebate uvrstiti na sedmičnu listu za kupovinu tako da ne zaboravite na njih i održite balans u ishrani.

Jedite više "prerađene" hrane

Kada se savjetuje konzumiranje prerađene hrane, pri tome se ne misli na onu iz fast fooda, već na namirnice koje su konzervirane ili zaleđene, a koje se odlično mogu uklopiti uz one izuzetno zdrave.

To naprimjer može biti grah, tunjevina i paradajz iz konzerve, puteri orašastih plodova, kao i smrznuto voće i povrće.

Kupovanje vakumirane, zaleđene i konzervirane hrane je zahvalno, jer se ona može skladištiti u zamrzivačima i ostavama, zavisno od uputstva, i na taj način možete osigurati da uvijek imate pri ruci odličan dodatak povrću ili nekom drugom zdravijem obroku.

Eksperimentišite s novim receptima

Kuhanje kod kuće pričinjava posebno zadovoljstvo i radost, a uz to vam daje uvid u namirnice koje koristite za vaše jelo. Kuhati možete i s djecom i na taj način ih privoliti da konzumiraju zdrave namirnice koje inače često izbjegavaju.

Ukoliko tek počinjete kuhati, recepte i postupke pripremanja hrane možete pronaći na mnogim web stranicama koje uz tekst imaju i videozapise na kojima je detaljno objašnjena cijela procedura pripreme određenog jela.

Uključite što više povrća u ishranu

Oko 80 posto hroničnih bolesti s kojima se suočavamo može biti spriječeno konzumacijom obroka u kojima su uključene veće količine povrća, smatraju nutricionisti.

Jednostavan način kako da zavolite konzumiranje povrća u vašoj ishrani jeste da ga uključite u vaša omiljena jela. Naprimjer, ukoliko pripremate lazanje, onda umjesto mesa i sira dodajte slojeve brokule, paprike i ostalog zelenog povrća uz neku drugu manje kaloričnu vrstu sira.

To isto možete uraditi i s tacosima ukoliko ste njihov ljubitelj. Umjesto mesa koristite grah i drugo povrće te prelijte veganskim sosom.

Izaberite grickalice bogate vlaknima i proteinima

Uvođenje grickalica obogaćenih vlaknima i proteinima u ishranu može biti odlična zamjena za one visokoprerađene koje obiluju šećerom i lošim mastima.

Uživanje u takvim međuobrocima može se osigurati ukoliko sebi pripremite neobične poslastice poput jogurta sa šumskim voćem ili chia sjemenkama, narezanih jabuka s puterom od orašastih plodova ili sendviča s bananama i kikiriki puterom. Sve će to zadovoljiti vaše nepce i želju za slatkim, a uz to ćete kontrolisati koliko šećera unosite u organizam.

Osim toga, možete napraviti i proteinske čokoladice koristeći zobene pahuljice u kombinaciji sa chia sjemenkama, suhim brusnicama i sjemenkama suncokreta.

Unosite mnogo tečnosti

Za optimalno zdravlje važno je biti adekvatno hidratiziran. Nutricionisti navode da čak i blaža dehidracija može biti stresna za tijelo pa tako konzumiranje većih količina tečnosti može prevenirati umor i vroglavicu.

Prema savjetima stručnjaka, žene bi dnevno trebale unositi 2,7, a muškarci 3,7 litara tečnosti, a u to je ubrojana tečnost iz hrane bogate vodom, poput voća, povrća i supa.

Govoreći o supama, pileća je najbolji izbor jer okrepljuje organizam, podiže imunitet i ima protuupalno djelovanje, što je odlično za zaštitu disajnih organa.

Budite okruženi prijateljima i porodicom koji podržavaju vaš izbor

Da biste ostvarili željene ciljeve i nastavili se zdravo hraniti, bitno je da oko sebe imate članove porodice i prijatelje koji će vas podržavati u tome.

Ukoliko imate određene zdravstvene probleme, onda se savjetuje odlazak kod nutricioniste koji će vam na najbolji način pomoći da napravite vlastiti režim ishrane i da ga se pridržavate, piše CNN.