Simptom određenih stanja
42

Žudi li vaše tijelo za soli i slanom hranom? Ovo bi mogli biti razlozi

N. O.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Iako so često ima "lošu reputaciju" kao nezdrav sastojak, ustvari je trebamo konzumirati na dnevnoj bazi. Ako primijetite da žudite za soli, možda postoji dobar razlog.

Natrijum i hlorid su dva esencijalna elektrolita koja se kombinuju i čine kuhinjsku so. Elektroliti su odgovorni za provođenje električnih naboja unutar tijela, što dovodi do mišićnih kontrakcija. Ovi nutrijenti također igraju važnu ulogu u ravnoteži tekućine, pH krvi te funkciji živaca.

Ukoliko vaše tijelo "žudi za soli" to bi mogao biti način na koji vam tijelo govori da je iscrplilo hranljive sastojke soli ili jednostavno može biti povezano s vašim navikama u ishrani ili hormonima.

Dehidriranost

Budući da su natrijum i hlorid neophodni za ravnotežu tečnosti u tijelu, dehidracija može izazvati potrebu za više soli. Ovo je način vašeg tijela da vas natjera da jedete ili pijete više natrijuma i hlorida koji vam mogu pomoći u poboljšanju stanja hidratacije.

Osim što jedete više soli, možda ćete poželjeti i više vode što bi dodatno poboljšalo vašu hidrataciju. Kada ste dehidrirani, možete primijetiti još nekoliko simptoma osim žudnje za soli - glavobolja, smanjeno mokrenje, letargija i osjećaj žeđi.

PMS

Predmenstrualni sindrom može uzrokovati spektar simptoma, a dok neki mogu primijetiti više emocionalnih simptoma poput promjena raspoloženja, drugi mogu primijetiti i promjenu u apetitu i žudnji za specifično slavnom hranom. Premda ne postoji dobro utvrđena teorija zašto se to dešava, smatra se da fluktuirajući hormoni igraju ulogu.

Stres

Još jedno stanje u kojem su uključeni hormoni bi moglo biti razlog zašto žudite za soli - stres. Glavni hormon koji pomaže vašem tijelu da se nosi sa stresom zove se kortizol. Ovaj hormon se oslobađa iz vaših nadbubrežnih žlijezda kao odgovor na stres i mijenja tjelesne funkcije, krvni pritisak, broj otkucaja srca, pa čak i upotrebu glukoze kako bi pomogao tijelu.

Jedna studija iz Journal of Neuroscience sugerira da osobe s višim nivoom natrijuma u krvi, poznatom i kao hipernatremija, oslobađaju manje kortizola kada doživljavaju stres. Ovo može objasniti zašto žudite za soli tokom stresnih perioda, jer bi konzumiranje veće količine moglo biti jedan od načina na koji vaše tijelo upravlja stresom .

Neuravnoteženost elektrolita

Sve što može uzrokovati veći gubitak tekućine od uobičajenog, kao što je ono što možete iskusiti tokom vježbanja, vremena u vrućoj i vlažnoj klimi, ili uz groznicu, povraćanje ili dijareju može dovesti do neravnoteže elektrolita. Uz gubitak tjelesne tekućine koji možete osjetiti u ovim stanjima, gubite i vrijedne elektrolite, poput natrijuma što onda može dovesti do žudnje za soli.