Arheološka istraživanja u Donjoj Sopotnici: Na mjestu prve štamparije u BiH novi detalji bogate prošlosti
U Donjoj Sopotnici kod crkve Svetog Georgija traju arheološka istraživanja koja predvode stručnjaci Muzeja Hercegovine iz Trebinja.
U Donjoj Sopotnici kod crkve Svetog Georgija traju arheološka istraživanja koja predvode stručnjaci Muzeja Hercegovine iz Trebinja.
Čini se da je misterij Platonovog posljednjeg počivališta riješen nakon što su napredne tehnike skeniranja nazvane "bioničko oko" uspjele prodrijeti u karbonizirani svitak star 2.000 godina.
Tokom arheoloških istraživanja na položaju "Gomile" u Zakotorcu na Pelješcu, pronađena je još jedna grčko-ilirska kaciga u jednom od suhozidnih dodataka uz grobove, očigledno votivnog karaktera.
Otkako je kolumbijska mornarica 2015. godine otkrila posljednje počivalište španske galije San Jose, njena je lokacija ostala državna tajna. Olupina, i njen dragocjeni teret, ostali su duboko u vodama Kariba.
U drevnoj kulturi Cocle, koja je postojala u Panami između 200. godine prije Krista i 1550. godine, pripadnici elite nisu morali brinuti o vječnoj samoći. Grobnica mladog gospodara Coclea od prije otprilike 1.200 godina otkriva strašnu stvarnost za okolnu svitu kada moćni vođa umre.
Arheolozi u južnoj Njemačkoj iskopali su kosture 1000 žrtava kuge iz osam jama, otrkivajući ono što bi moglo biti najveća masovna grobnica ikada iskopana u Evropi.
Počevši prije otprilike 7.000 godina, drevni ljudi u današnjoj sjeveroistočnoj Španiji sahranjivali su svoje mrtve duboko u pećinu, stvarajući svojevrsnu nekropolu koja se proteže oko četiri milenijuma i sada sadrži više od 7.000 kostiju, prema arheolozima.
Zajednička egipatsko-američka arheološka misija otkrila je gornji dio goleme statue kralja Ramzesa II tokom iskopavanja južno od egipatskog grada Minya, saopćilo je egipatsko ministarstvo turizma i antikviteta.
U izvanrednom otkriću u drevnom rimskom gradu Pompejima, arheolozi su iskopali fresku koja prikazuje brata i sestru iz grčke mitologije - Friks i Helle.
Godine 1994. geolozi koji su mapirali kamenolome starog Egipta identifikovali su 12-kilometarski dio ploča od vapnenca i pješčenjaka koji vode od jednog kamenoloma bazalta do jezera Moeris.