Inflacija u Velikoj Britaniji u blagom padu, cijene hrane dostižu historijski maksimum
Inflacija u Velikoj Britaniji pala je ispod 10 posto u aprilu, dok s druge strane potrošačke cijene bilježe konstantni rast.
Inflacija u Velikoj Britaniji pala je ispod 10 posto u aprilu, dok s druge strane potrošačke cijene bilježe konstantni rast.
Predviđa se da će rast BDP-a u Evropskoj uniji dostići jedan posto u 2023. i 17 posto u 2024. godini u odnosu na prethodnu prognozu koja je iznosila 0,8 posto i 1,6 posto.
Grčka je pretekla većinu evropskih ekonomija proteklih godina, ali građani ne mogu sebi priuštiti neke od osnovnih stvari.
Engleska banka podigla je kamatne stope u Velikoj Britaniji za četvrtinu procentnog poena na 4,5 posto, odnosno najviši nivo od 2008. godine, kako bi snizila inflaciju koja je i dalje dvocifrena i od marta iznosi 10,1 posto.
Inflacija u evropskim zemljama koje koriste euro u aprilu je porasla na sedam posto. Pritisak na domaćinstva je sve veći, a održava se i na Evropsku centralnu banku koja planira da pokrene još jedno veliko povećanje kamatnih stopa.
Glavne centralne banke su povećale troškove zaduživanja kako bi obuzdale inflaciju. Federalne rezerve SAD (Fed), Evropska centralna banka (ECB) i Banka Engleske (BoE) i dalje podižu kamatne stope, a analitičari smatraju da će inflacija u narednih godinu ili dvije usporiti bez većeg udara na ekonomsku aktivnost.
Prosječna inflacija u BiH u prošloj godini iznosila je 14 posto, saopšteno je iz Agencije za statistiku BiH.
Inflacija u 20 zemalja eurozone pada otkako je dosegla vrhunac od 10,6 posto u oktobru prošle godine, pa se očekuje da će godišnja inflacija u martu iznositi 6,9 posto, što je pad s 8,5 posto u februaru, pokazuju podaci agencija za statistiku EU (Eurostat).
Na osnovu raspoloživih zvaničnih statističkih podataka, i informacija sa međunarodnih tržišta objavljenih do 10. marta 2023. godine, Centralna banka Bosne i Hercegovine (CBBiH) procjenjuje godišnji rast realne ekonomske aktivnosti u četvrtom kvartalu 2022. godine na 1,7 posto.
"Svjetski ekonomski rat" ulazi u novi teški period nakon ponovnog zaoštravanja situacije s Rusijom zbog optužbi za ratne zločine na račun Vladimira Putina te zbog propasti dvije velike banke u SAD-u i Evropi. Posljedično će to dovesti i do poskupljenja u Bosni i Hercegovini.