Hrvatska planira graditi autoput prema Dubrovniku: Šta to znači za Jadransko-jonsku cestu na jugu BiH?
Hrvatska i zvanično planira izgraditi autoput prema Dubrovniku čime bi u cijelosti završili jadransko-jonski koridor kroz ovu državu.
Hrvatska i zvanično planira izgraditi autoput prema Dubrovniku čime bi u cijelosti završili jadransko-jonski koridor kroz ovu državu.
Iako se pitanje o izgradnji autocesta u Bosni i Hercegovini gotovo uvijek svede na pomjeranje datuma i kojekakve naknadne rokove, određeni procesi kada je riječ o regionalnom uvezivanju konačno su nakon godina čekanja pomaknuti s mrtve tačke.
Javno preduzeće Autoceste Federacije Bosne i Hercegovine saopćile su da su izabrale projektanta za izradu idejnog i glavnog projekta dionice Jadransko-jonskog koridora od Počitelja do Stoca.
U Bosni i Hercegovini trenutno je aktivno osam gradilišta na kojim se gradi ukupno nešto više od 50-ak kilometara autoceste, vijadukta, mostova i tunela, a tenderska procedura u toku je za još četiri projekta.
Ministar transporta i komunikacija u Savjetu ministara Vojin Mitrović izjavio je da je lokacija budućeg aerodroma u Trebinju uticala na pomjeranje trasa jadransko-jonske magistrale, te da će, osim definisanih pet, u narednih mjesec dana biti poznata i šesta trasa koja će ići sjeverno od grada.
Iako je projekt Jadransko-jonske magistrale pompezno najavljivan, njegova realizacija kroz Bosnu i Hercegovinu i dalje je ostala samo na papiru, a kako vrijeme prolazi tako je upitna i krajnja realizacija ovog projekta, bar kada je riječ o području BiH.
Državni ministar komunikacija i prometa Vojin Mitrović danas je razgovarao sa direktorom banjalučkog Instituta za građevinarstvo "IG" Nebojšom Kneževiće o planiranoj gradnji Jadransko-jonske autoceste, saopćeno je iz resornog ministarstva.
Ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine Vojin Mitrović održao je danas sastanak u Trebinju sa gradonačelnikom ovog grada Mirkom Ćurićem, kojem je prisustvovao i izvršni direktor Saveza općina i grada istočne Hercegovine Luka Petrović, a tema je bila Jadransko-jonska magistrala.
U Sarajevu je danas održana prezentacija projekta "Izrada planersko-studijske dokumentacije za Jadransko-jonsku autocestu na dijelu kroz Bosnu i Hercegovinu" (Počitelj – Neum – Trebinje – granica s Crnom Gorom) s vizualizacijom idejnog rješenja trase.
Infrastrukturni projekti, gradnja autoputeva i željezničke mreže ocijenjeni su kao segment razvojne šanse cjelokupne regije Zapadnog Balkana. Stoga se u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori nadaju da će naredne godine, na 40. godišnjicu od ukidanja pruge koja je povezivala Čapljinu sa Nikšićem, biti započete konkretne aktivnosti na njenoj ponovnoj uspostavi.