Problemi s refundacijom
37

Trudnoća bez stresa: Kada će Clexane biti svima dostupan s esencijalne liste?

Piše: E. M.
Fotografija je
Fotografija je
Trudnice u Federaciji Bosne i Hercegovine koje imaju potrebu za Clexane injekcijama zbog problema s trombofilijom primorane su kupovati ovaj lijek u nekim kantonima. Neuređenost sistema dovodi do toga da je u jednom kantonu na esencijalnoj listi, u drugom se refundira, dok u nekim trudnice same plaćaju ovaj lijek.

Priča o Clexane injekcijama posebno je postala interesantna prije nekoliko godina kada su se trudnice u Zeničko-dobojskom kantonu izborile da se bar iznos za ovaj lijek refundira. Međutim, problem i dalje postoji, kako u ZDK tako i u drugim kantonima osim npr. u Kantonu Sarajevo gdje se nalazi na esencijalnoj listi i diže se na recept.

Clexane je lijek koji je prijeko potreban trudnicama tokom trudnoće i nakon jer sprečava nastanak tromba, a samim tim pomaže da se trudnoća uspješno iznese do kraja.

Zeničanka Lana Bavčić zeničkoj i kantonalnoj javnosti, ali i Federalnoj je poznata kao inicijatorica i danas ponosna majka koja se izborila da Clexane u Zeničko-dobojskom kantonu bude refundiran trudnicama. Računice radi, za jednu trudnoću s dijagnozom trombofilije je potrebno oko 250 injekcija što je oko 9,4 KM po injekciji.

Brojne trudnice ovaj novac nemaju, ili ako imaju, u veoma bitnoj životnoj fazi, potreban im je novac za opremanje dječje sobe i druge troškove koje roditeljstvo nosi. Upravo ovaj razlog, olakšavanje života mladim parovima i trudnoće porodiljama, postavlja i pitanje kada će ovaj lijek biti na esencijalnoj listi u svim kantonima i kada će ga trudnice moći dići uz recept bez troškova i čekanja na novac da se refundira.

Sistem refundacije novca za sada funkcioniše. Međutim, svaka trudnica mora izdvojiti novac za ove injekcije. Bavčić kaže da je iznenađena koliko dugo traje proces refundacije.

"Znalo se desiti da su dvije refundacije u obradi, jer obično svaka trudnica kupuje Clexane na mjesečnoj bazi. Dakle, kašnjenje je u refundaciji, a nisu to mali novci koji se izdvajaju. Definitivno je ovo pitanje koje se mora riješiti na način kako je riješeno u Kantonu Sarajevo", kaže Bavčić.

Jedna od trudnica (identitet poznat redakciji) kaže da je iskustvo refundacije grozno.

"Nešto više od dva mjeseca čekam na isplatu. Rješenje bilo gotovo tačno na dan zakonskog roka kada mora biti gotovo, a to je nakon dva mjeseca. Kada god nazovemo, niko ništa ne zna, svako živ je na godišnjem/bolovanju i nema zamjene što je apsurd", kaže nam trudnica iz Zenice te dodaje:

"Nebrojeno puta sam bila u situaciji da se brinem kako ću kupiti lijek, a da ne posudim novac jer čekam njihovu refundaciju. Žalosno je kako život jedne majke i bebe ne potpada pod hitnost i da jedan takav lijek mi plaćamo i još nam dušu vade tim refundiranjem. Dvije trudnoće sam tako iznijela da doslovno moraš nazvati nakon rješenja i reći da nemaš novca i da ih moliš da uplate. Sada čekam evo ravnu sedmicu za uplatu, 2 dana me doslovno lažu ‘danas će, sutra će'", dodaje naša sagovornica.

Ističe da novac nije problem za život njenog djeteta, ali da je pitanje kako će druge majke i porodice koje su slabijeg imovinskog stanja kupiti lijek koji nije jeftin na mjesečnom nivou.

Zastupnica u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona dr. Selvedina Sarajlić-Spahić je kazala da je prema informacijama iz Zavoda zdravstvenog osiguranja ZDK refundacija ovog lijeka uredna, ali da će se raditi na tome da se pronađe na esencijalnoj listi.

"Prema informacijama s kojima mi raspolažemo, refundacija Clexane injekcija je uredna i novac bude isplaćen trudnicama. Međutim, činjenica je da ima prostora u tom području, da uradimo neke poteze koji će olakšati našim sugrađankama trudnoću i zalagat ćemo se da Clexane bude na esencijalnoj listi kako je to uređeno u nekim drugim kantonima kako naše porodilje ne bi imale brigu oko nabavke lijeka", pojasnila je Sarajlić-Spahić.

Podsjetimo, zbog javnosti, ali i onih koji odlučuju o značajnim malim koracima za njih, ali velikih za buduće majke i njihovu djecu, Clexane injekcije pomažu u sprječavanju stvaranja ugrušaka i time osiguravaju bolji protok krvi do posteljice, što može značajno smanjiti rizik od komplikacija i za majku i za bebu. Ove injekcije se obično primjenjuju potkožno, jednom dnevno ili po uputi ljekara.