Predstavljajući godišnji izvještaj o stanju u sektoru voća i povrća, Lalovićeva je istakla da je riječ o prosperitetnom sektoru u kojem su potrebna dodatna ulaganja.
Prema njenim riječima, vremenske neprilike prošle godine zaustavile su raniji konstantan rast u ovom sektoru, pa je zabilježen pad uvoza voća i povrća za 17 posto i pad izvoza za osam posto.
"Iz BiH se najviše izvoze maline, kupine i krastavci kornišoni, a tradicionalno najveći izvoz je u Srbiju, Italiju, Njemačku i Hrvatsku", rekla je Lalovićeva.
Ona očekuje da će značajan podsticaj u sektoru voća i povrća dati najavljeno "zeleno svjetlo" za izvoz krompira iz BiH.
Lalovićeva je pohvalila pomoć koju ovom sektoru pruža Švicarski program za promociju uvoza u EU i Švicarsku.
Predstavnik ove organizacije Boris Tadić rekao je novinarima da je njihov cilj pomoć malim i srednjim preduzećima da pronađu kupca za svoje proizvode i usluge na inostranom tržištu, kao i organizacija promocije domaćih proizvoda na svjetskim sajmovima.
Prema njegovim riječima, za sada su od svježeg voća i povrća na tržištu EU i Švicarske iz BiH najkonkurentniji jagodičasto voće, kornišoni i šljive.
Iskustva u dobro organizovanoj proizvodnji i izvozu voća i povrća novinarima su predstavili firma "Krušik" iz Modriče i Poljoprivredna zadruga "Agros" iz Bratunca.